QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Lékařka Daniela Pousková: Třicet let pomáhá dětem, teď chce pomáhat v senátu

25.06.2026 8:00

Daniela Pousková je uznávaná pediatrička, primářka dětského oddělení Nemocnice u Svatého Jiří v Plzni. Teď se ale rozhodla jít do politiky a kandiduje za hnutí PRO PLZEŇ do senátu. Proč a co by chtěla v případě úspěchu v senátu prosadit? Přinášíme rozhovor.

Daniela Pousková_PRO PLZEŇ

Od roku 1994 jste primářkou v nemocnici na Doubravce, proč jste se rozhodla jít do politiky? Sama říkáte, že jste spíše politicky nepolíbená a nikdy jste se ani v politice neangažovala.

„Máte pravdu, jsem politicky neangažovaná a nepolíbená. Jak v minulém režimu, tak v tomto, politiku jen sleduji. A já jsem kývla.“

A co byl ten hlavní důvod, že jste řekla ano?

„V minulosti jsem už měla nabídky. Ale vždy jsem odmítala. Teď mi to teprve dávalo smysl. PRO PLZEŇ, to je mladý tým, který se mi zdá, že ví, co chce a bojuje tady o Plzeň. A já mám jednoduše pocit, že je třeba bojovat za různé skupiny lidí, jak za děti, se kterými pracuji, tak např. za seniory. V životě se řídím jednoduchým krédem, a to je pomáhat tam, kde mám znalosti, zkušenosti a kde mohu být užitečná. Proto se chci i nadále věnovat především oblasti zdravotní a sociální péče.“

Vaším benefitem je určitě to, že znáte problémy z praxe. Jaké vidíte české zdravotnictví?

„Zdravotnictví v Česku je na dobré úrovni, na výborné. Ale jsou segmenty, kde péče chybí, hlavně v pohraničí či menších městech, kde nejsou lékaři a mladí tam nechtějí jít. Tam lidé prostě péči nemají. Je důležité, aby se mladí lékaři brzy dostávali do praxe a získali příležitosti. To je něco, co je teď hodně oslabené, a podle toho to vypadá. Zvláště v okrajových regionech je zdravotnictví opravdu nedostatečné. Chybí lékaři, chybí praxe.“

Věnujete se zejména dětem. U těch se v poslední době často mluví o psychických problémech. Jak vy vidíte tuto záležitost…

„Je to velmi závažné. Dětí z psychickými problémy přibývá a psychiatrická péče pro ně je často nedostupná. Jsou neskutečně dlouhé čekací doby. Tyto děti posíláme na akutní vyšetření na psychiatrii, kde jsou alespoň primárně ošetřeny, ale pak musí hledat další péči. Je to katastrofální situace.“

Myslíte, že se tento stav bude zhoršovat?

„Bude. Nevím, do jaké míry fakulty dokážou produkovat psychiatry. Dlouhodobě jich je málo a náprava bude trvat roky. Navíc se mění společnost – mladí lidé jsou online, řeší věci přes sítě a umělou inteligenci, což může jejich stav ještě zhoršovat. Není to jen o současnosti, ale i o vývoji v budoucnosti. Dnes vidíme už půlroční děti, které koukají na mobil místo toho, aby s nimi rodiče mluvili, četli nebo si hráli. Dítě se může stát závislé na telefonu už kolem jednoho roku. Chybí pohyb, přirozený vývoj a kontakt s realitou.“

Jaké je řešení? Společnost asi úplně nezměníme, ale často se řeší jen důsledky. A to už je pozdě.

Ano, proto se mi líbí i filozofie hnutí PRO Plzeň, kde vidíte například velkou podporu sportu u dětí. Některé země už jdou cestou omezení sítí nebo mobilů ve školách. Dítě pak není 6–8 hodin online. Ale je to hlavně o rodičích a jejich přístupu. Já právě nechci řešit důsledky, je to společenská otázka.

Na počátku jste ještě zmínila seniory

Není dostatek zařízení, které o seniory pečují a některá nejsou na takové úrovni, na které by měla být. Je potřeba také začít s rozšiřováním pečovatelských služeb nebo domácí péče.

Takže myslíte, že kdybyste se dostala do senátu, můžete prosadit věci, o kterých mluvíte?

„Určitě. I když vím, že je to velmi těžké. Ze své práce v různých komisích na Ministerstvu zdravotnictví vidím, jak je těžké vše prosadit. A hlavně tak, aby to fungovalo, jak má. Ale pracuji celý život ve zdravotnictví, vidím to ze všech stran. Ať už jsem pracovala na velké klinice ve fakultní nemocnici, teď v malé dětské nemocnici… ten můj rozhled je komplexní.“

Z vašich slov mám pocit, že jde hlavně o to neřešit důsledky, ale spíše o nějaký návrat k normálnosti?

„Ano. Aby si lidé uvědomili, že život nemají promrhat na sítích a v materiálních věcech, které je neobohacují. Je potřeba to učit hlavně děti. Společnost není v dobré kondici a je potřeba ji napravit. Začít u dětí, nezapomenout na seniory a na lidi, kteří jsou bezmocní.“

A souvisí to i s filozofií hnutí PRO PLZEŇ?

„Souvisí, ty myšlenky jsou správné. Příkladem je start volební kampaně, udělat něco prospěšného, třeba darováním krve, které je málo. Je to o občanské sounáležitosti, která dnes mizí. Někdo má hodně, někdo má málo - pojďme si pomáhat.“

Politická reklama:
Zadavatel: PRO PLZEŇ, Zpracovatel: QAP PRODUCTION s.r.o.,
Oznámení o transparentnosti ODKAZ
Souvisí se Senátními volbami 2026

Daniela Pousková působila jako dětská lékařka v Rokycanské nemocnici a Fakultní nemocnici Plzeň. Od roku 1994 působí jako primářka v nemocnici U Sv. Jiří v Plzni. Ve své odborné praxi se dlouhodobě zaměřuje především na respirační onemocnění u dětí a akutní medicínu. Současně pracuje také jako odborný zástupce nemocnice a své zkušenosti předává budoucím zdravotníkům při výuce ošetřovatelství v pediatrii na Západočeské univerzitě v Plzni. Věří, že její zkušenosti z dlouholeté lékařské praxe mohou být přínosem i pro veřejný život. Kandiduje do Senátu PČR ve volebním obvodu č. 9 – Plzeň-město.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
1_banner 300_300px
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT