Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

16.06.2024 14:15

Tragická nehoda zastavila provoz na dálnici, na D5 zemřel motorkář

Nehoda se stala dopoledne u Loděnice ne Berounsku ve směru na Prahu

Mimořádná podívaná na obloze, v noci můžete pozorovat Perseidy

12.08.2015 13:01

Dnes v noci se vám na obloze naskytne mimořádná podívaná. Nejvhodnější podmínky pro pozorování Perseidů nastanou mezi půlnocí a čtvrou hodinou ráno.

Pozorovani meteoru na Brezine_foto Josef JIRA
Perseida_foto Libor SMIDPozorovani meteoru na Brezine_foto Josef JIRA

Mimořádná podívaná se vám naskytne dnes v noci na obloze. Perseidy můžete vidět na tmavé obloze hlavně mimo město.

Nejvhodnější pozorovací podmínky nastanou v noci z 12. na 13. srpna. Na tmavé obloze dále od měst lze tuto noc mezi půlnocí a 4. hodinou ranní spatřit průměrně 70 meteorů za hodinu. Díky vhodné fázi Měsíce nebude noční pozorování rušit měsíční svit. Kromě meteorické podívané nabídne obloha také úchvatný pohled na Mléčnou dráhu nad hlavou nebo na velmi úzký měsíční srpek viditelný časně ráno za rozbřesku.

Vizuální pozorování meteorů je velmi jednoduché a nenáročné. Nejlepší je pozorovat úkazy na obloze mimo město na tmavé obloze. Nejbližším takovým místem pro obyvatele Plzně jsou buď Brdy nebo Manětínská oblast tmavé oblohy. Právě tam vyjedou i astronomové ze Západočeské pobočky České astronomické společnosti.

„Jako vhodné místo pro naše pozorování jsme vybrali letiště nad Manětínem, které je dobře dostupné,“ říká Josef Jíra ze Západočeské pobočky České astronomické společnosti a dodává: „Kromě pozorování meteorů budeme pozorovat i další astronomické objekty dovezenou astronomickou technikou“.

Podle astronomů stojí za to udělat si mimořádný noční výlet za zřejmě nejznámějším „hvězdným deštěm“. Letošní Perseidy, které i díky možnosti spatřit jev pouhým okem patří k nejsledovanějším astronomickým úkazům, budou pozorovatelné ještě několik dalších nocí. „Kromě Perseid lákají k pozorování noční oblohy i další objekty jako jsou hvězdokupy, dechberoucí Mléčná dráha a k ránu také úzký srpek Měsíce,“ vypočítává zajímavosti pro nejbližší noci Josef Jíra ze Západočeské pobočky České astronomické společnosti.

Ilustrační foto 1  – Snímek meteoru pořídil člen Západočeské pobočky České astronomické společnosti Libor ŠMÍD

Ilustrační foto 2  – Pozorování meteorů na Březině, foto Josef JÍRA

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte