QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Na budově krajského úřadu zavlála sokolská vlajka. Připomněla památný den

10.10.2023 8:08

Na budově Krajského úřadu Plzeňského kraje zavlála vlajka České obce sokolské. Český tělocvičný spolek vznikl před 161 lety a dodnes se věnuje sportovní všestrannosti, kultuře a sportu.

vlajka sokolská na úřadě kraje_1023_PK

„Sokol je organizací s hlubokou historií. Zasloužil se o rozvoj zdraví a radosti z pohybu mnoha generací a dodnes se o tento rozvoj stará především v malých městech a obcích a já mu přeji, aby se mu stále dařilo naplňovat svou myšlenku a poslání,“ pronesl při slavnostním vyvěšení vlajky hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Vyvěšení vlajky předcházelo přijetí významných hostů na krajském úřadě a diskuse o úloze, významu a činnosti sokolstva v rámci plzeňského regionu. Účastnili se ho právě hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták, náměstek pro oblast regionálního rozvoje, IT a evropské záležitosti Petr Vanka, také Miroslav Kroc, starosta „Sokolské župy Rokycanovy“, Iva Bartovská, starostka „Sokolské župy Plzeňské a další zástupci tělocvičných jednot.

Její vyvěšení připomíná Památný den sokolstva, který připadl na neděli 8. října. Památný den sokolstva se významným dnem České republiky stal v roce 2019. Letos připomíná 82. výročí dne, kdy zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich v noci ze 7. na 8. října 1941 zahájil faktickou likvidaci obce sokolské, obec rozpustil a její majetek byl úředně zabaven.

Sokolové tímto aktem vzpomínají na padlé bratry a sestry ve 2. světové válce i na členy spolku, kteří obětovali svůj život v řadách československých legií bojujících za vznik samostatného státu, stejně jako na sokoly a sokolky z řad 3. odboje.

Foto PK

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380_
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte_copy