QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Na Javoru reagují na energetickou krizi. Areál zdraží jen minimálně, ruší ale noční lyžování

17.11.2022 12:14

Také v lyžařském areálu Velký Javor v Bavorsku reagují provozovatelé na energetickou krizi a současnou situaci. Zdražení pro návštěvníky nebude tak vysoké, areál ale šetří náklady a snaží se být energeticky soběstačný.

Woidlife160121mf192

„Každý druhý návštěvník na Javoru je z Čech. V některé dny dokonce Češi tvoří více než 50 % našich návštěvníků. Když je v Česku například svátek, tak je to i 70 %,“ říká Andreas Stadler z oddělení propagace lyžařského areálu.

Jak to bude pro letošní rok vypadat na Javoru s cenami? „Museli jsme samozřejmě vzhledem k situaci a vývoji energií zdražit. Ale zdražení je minimální, činí 10 %. Zdražili jsme jen o to, co je bezpodmínečně nutné. Celodenní skipas zhruba o tři Eura, bude pro tuto sezonu za 39 Eur, rodinné jízdné dva dospělí a dvě děti je za 100 Euro,“ přibližuje Andreas Stadler.

Na Javoru se snaží být energeticky soběstační. Zatím jsou z 60 %, co se týče vody a elektřiny. A v budoucnu si chtějí vyrábět ještě více energie. „V roce 2025 chceme být zcela soběstační. Máme v plánu vystavět ještě větší solar park, další turbínu do vodní elektrárny apod.,“ vysvětlil Andreas Stadler.

Areál navíc už nezasněžuje všude, tak jako tomu bylo před covidem. Snažíme se sněžit jen tam, kde sníh opravdu schází. Máme naštěstí výhodu polohy, že nám sníh tak rychle netaje. Máme i speciální program, který nám měří, kolik na sjezdovce aktuálně leží sněhu, kolik kde napadlo a vidíme, kde ubývá a kde schází. A také jsme začali kupovat speciální naftu, tento syntetický diesel je sice dražší, protože je ekologičtější, ale zase ho spotřebujeme méně,“ uvádí Stadler.

Na Javoru už najdete jen energeticky úsporné osvětlení. „Už se musíme zaměřovat na veškeré úspory. Další opatření byla výměna starých ekonomicky nevýhodných světel, už máme všude LED světla,“ říká Stadler.

S osvětlením také souvisí večerní lyžování. “To jsme pro tuto zimní sezonu zrušili úplně. Ale ze solidarity. Lidé v Německu se kvůli situaci uskromňují a my chceme jít příkladem. Tento krok jsme tedy učinili ze solidarity vůči společnosti,“ říká Stadler.

Pandemie covidu neznamenala pro lyžařský areál Javor velké finační ztráty, přinesl ale jiné problémy „Stát se o nás finančně postaral, to nebyl problém. Najednou k nám ale nesměli naši čeští zaměstnanci a to byl problém. Museli jsme se velmi soustředit na to, abychom si náš personál udrželi,“ vysvětluje zástupce Javoru, kde je zhruba 100 stálých zaměstnanců a 40 % personálu tvoří Češi.

Jak bude vypadat letošní lyžařská sezóna je zatím ve hvězdách. „Rádi bychom se pletli, ale myslíme si, že současná situace ovlivní návštěvnost. Odhadujeme snížení tak o deset procent,“ uzavírá Stadler.

foto: Gross Arber

SDÍLEJTE ČLÁNEK
DKlub
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT