QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Na obloze explodoval meteor! Podívejte se na VIDEO, které zachytil plzeňský amatérský astronom

27.06.2023 9:36

V pondělí 26. června mohli lidé zpozorovat nad západním obzorem velký světelný záblesk. Jednalo se o meteor, který na kameru zachytil Daniel Neumann z Plzně.

meteor nad Plzní_Daniel Neumann_0623

Amatérský astronom zachytil na video jedinečnou nebeskou podívanou. „Na videu je vidět takzvaný bolid, jedná se o jasný meteor, který průletem atmosférou hoří a tento i několikrát vybuchl. Předpokládám, že se rozpadl na více menších částí, z nichž některé mohly dopadnout na zemský povrch, odhadem někde v severním Bavorsku,“ prozradil QAPu Daniel Neumann z Plzně.

„Kolem 22:45 jsme zaznamenali nad západním obzorem extrémně jasný bolid, který dokonce explodoval. V době nejvyššího jasu byl jasnější, než Měsíc v úplňku a je reálná šance, že na zem dopadly i úlomky,“ potvrdil Český hydrometeorologický ústav.

Odborníci nyní budou zkoumat, kam úlomky dopadly. „Na toto máme v Astronomickém ústavu jedny z největších odborníků na světě, kteří to umí velmi přesně. Máme dokonce i tzv. bolidovou síť - síť kamer, které právě z tohoto důvodu oblohu sledují. Určitě to spočítají během krátké doby a uvidíme," dodává ČHMÚ.

Video Daniel Neumann

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Superb new