QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Na starém mostním pilíři u Radbuzy vznikne vyhlídka. Přinášíme aktuální fotky

15.10.2022 20:41

Na starém mostním pilíři u řeky Radbuzy v Plzni vznikne nová vyhlídková plošina. Jde o místo u stezky mezi Liliovou a Cyklistickou ulicí. Průjezd bude v době prací možný, přinese ale i omezení v době kácení.

Stezka Radbuza staré pilíře foto QAP (10)
Stezka Radbuza staré pilíře foto QAP (10)IMG_3955IMG_3953Stezka Radbuza staré pilíře foto QAP (9)IMG_3961IMG_3962Stezka Radbuza staré pilíře foto QAP (1)Stezka Radbuza staré pilíře foto QAP (5)Stezka Radbuza staré pilíře foto QAP (4)Stezka Radbuza staré pilíře foto QAP (6)Stezka Radbuza staré pilíře foto QAP (7)Stezka Radbuza staré pilíře foto QAP (8)Stezka Radbuza staré pilíře foto QAP (9)

Vyhlídková plošina podle návrhu architekta Pavla Štichy má být dokončena v dubnu příštího roku a Městský obvod Plzeň 2-Slovany za ni zaplatí necelých 2,5 milionu korun včetně DPH.

Práce na nové vyhlídkové plošině na starém mostním pilíři budou zahájeny v úterý 18. října. Pěší i cyklisté místem projedou bez větších omezení, výjimkou bude několik hodin v době kácení. Projíždět se bude částečně po štěrku a průjezd bude užší.

„Pilíř se nachází poblíž stále více frekventované trasy kolařů, skejťáků i chodců a dlouhá léta dělá této lokalitě docela ostudu. Proto jsme se namísto jeho odstranění rozhodli využít jej a proměnit v trochu netradiční místo odpočinku. Navíc vedeme dialog se starostou Davidem Procházkou o obdobném využití pilíře na protějším břehu. Očištěním pilířů od náletových dřevin a vyčištěním jeho okolí tak začínají práce na nové vyhlídce,“ uvedl slovanský starosta Lumír Aschenbrenner.

Projekt je rozdělen do dvou etap

Od 18. října do 25. listopadu bude probíhat první etapa, při keré bude očištěn pilíř od náletových dřevin, budou odstraněny dva stromy, které rostou v bezprostřední blízkosti pilíře a bude proveden přístupový chodníček.

 

Oba pilíře na březích řeky přešly do majetku města. Důležitý byl také souhlas Povodí Vltavy, v jehož zátopovém území se pilíře na obou stranách řeky Radbuzy nacházejí.

S výjimkou kácení, při němž bude dočasně stezka na pár hodin uzavřena, budou práce probíhat za provozu. Dosypáním štěrku vedle stávající stezky, která bude zčásti zabrána stavbou, vznikne dostatečně široký průjezd kolem pilíře umožňující průjezd cyklistů i průchod pěších. „Přesto všechny uživatele stezky, hlavně ty rychlejší na kolečkách, prosíme, aby místem projížděli opatrně a ohleduplně,“ uvedla plzeňská cyklokoordinátorka Radka Žáková.

Další práce související s osazením kovové konstrukce na korunu pilíře a otryskání kamenného zdiva pilíře se uskuteční v 1. čtvrtletí 2023. Přitom se počítá s několikadenním uzavřením stezky v době, kdy bude instalována plošina a na stezce se bude pohybovat těžká technika. O omezeních provozu budou mimo jiné vždy v předstihu informovat mapky s objízdnými trasami na nejbližších křižovatkách.

foto: QAP.cz

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380_
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Superb new