QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Nekráčejte po tenkém ledě! Na co si dát pozor a co dělat, když se led proboří?

12.01.2024 11:39

Kráčet po tenkém ledě není rozumné, když pomineme přenesený význam tohoto lidového rčení, tenký led skutečně není dobré podceňovat a pokoušet. Co dělat, když uslyšíte praskání ledu pod nohama? Kdy je bezpečné bruslit a kdy ne? Čtěte v článku.

led_0124_FB Hasiči města Dobřany

Teploty posledních dní a tvořící se led na vodních plochách lákají milovníky bruslení. Před tím ale varují jak hasiči, tak správci rybníků. Například na plzeňském Boleveckém rybníku se bruslit nedoporučuje.

„Bolevák je sice zmrzlý a včera tu bylo hodně bruslařů, ale správci rybníka to nedalo a zkusil to po letech také, a když kontroloval mocnost ledu, byl překvapen. Je krásné bruslit a vidět ryby pod sebou, ale mocnost ledu na některých místech byla pouze 4 cm a doporučuje se na bruslení mít alespoň 10, optimálně 15 cm. Takže prosíme, nebruslete, neradi bychom řešili následné problémy. Děkujeme,“ uvedli dnes správci Boleváku.

Ať už se chystáte dělat na zamrzlých vodních plochách jakoukoli činnost, bruslit, procházet se nebo třeba hrát hokej, měli byste vždy zvážit, zda má led, s ohledem na počasí posledních několika dnů, dostatečnou tloušťku a je tedy pravděpodobné, že je dost pevný, aby vás udržel.

Jak se dle rad hasičů vyhnout nechtěné ledové koupeli?

  • Bezpečná síla ledu je minimálně 10 cm pro jednotlivce a 20 cm pro skupinu lidí. Led by měl mít namodralou barvu.
  • Uvědomte si, že tloušťka ledu není konstantní po celé ploše vodní hladiny, zeslabený led bývá zejména v místě přítoků, odtoků a také v místě nečistot, spadaného listí apod.
  • Zvýšené opatrnosti dbejte na ledové ploše pokryté sněhem nebo kalužemi.
  • Myslete i na to, že do ledu jsou často prosekány otvory nebo je zeslaben kvůli provzdušňování vody pro ryby. K těmto místům se vůbec nepřibližujte.
  • Nikdy nezůstávejte při bruslení a pohybu po ledě sami, zejména děti by měly vždy informovat rodiče o místě bruslení.

Co dělat, když uslyšíte praskání ledu?

„Pokud při vstupu nebo pohybu na ledě slyšíte praskání, vraťte se ihned na břeh. Případně si lehněte na led, rozložte tak svoji váhu a pokuste se doplazit na břeh. Pokud to není možné, zůstaňte ležet a snažte se přivolat pomoc,“ uvádí Hasičský záchranný sbor České republiky.

Co dělat, když se led proboří?

„Jestliže se i přes veškerou opatrnost propadnete do ledové vody, pokuste se zachovat klid. Snažte se dostat na hladinu, paže rozložte ze široka na led a neustálým kopáním nohama se snažte dostat co nejdál na led a plazením co nejkratší cestou na břeh,“ doporučují hasiči.

Pokud se led stále propadá, zvolte jiný postup. Vyhlédněte si nejkratší cestu ke břehu a začněte si cestu prolamovat rukama. Při pokusech dostat se na led, případně na břeh, moc dlouho neváhejte. Studená voda vás brzy vyčerpá a záchrana bude náročnější.

„Pokud se propadne pod led někdo z vašeho okolí, nikdy se k danému místu nepřibližujte ve stoje, ale v kleče nebo plazením. Na pomoc si vezměte předmět, kterým můžete osobu z vody vytáhnout, například hokejku, delší větev, bundu, opasek nebo lano,“ uvádí hasiči.

Nezapomeňte, vždy dbejte zvýšené opatrnosti. Zachráněného, kterého se vám podaří vytáhnout z vody, se snažte převléct do suchého oblečení a zajistit mu teplo. Zachráněného nikdy nenechávejte bez dozoru.

Pokud při záchraně začne praskat led i pod vámi, ihned se vraťte na břeh a přivolejte hasiče prostřednictvím tísňové linky 150 nebo 112. Do příjezdu záchranářů se snažte se zachraňovaným co nejvíce komunikovat.

Foto ilustrační FB Hasiči města Dobřany

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380_
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Superb new