04.07.2025 14:17
04.07.2025 10:10
Policejní pátrání: Z Psychiatrické nemocnice v Dobřanech utekl nesvéprávný pacient
04.07.2025 9:29
V Rokycanech vyroste nová výjezdová základna záchranářů
Obnova městských lesů zrychlí. Lesní školka Čtyrák má novou závlahu
Plzeň posiluje obnovu městských lesů. Lesní školka Čtyrák na Bílé Hoře dostala novou mostovou závlahu, která umožní pěstovat více obalovaných sazenic stromů.
„Na obnovu lesů a jejich druhovou skladbu odpovídající lokalitě klademe velký důraz, a to i s ohledem na klimatickou změnu. Každý rok přitom v našich lesích vysázíme v průměru čtyři sta tisíc sazenic jehličnanů i listnáčů,“ sdělil Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.
Správci plzeňských městských lesů ve vlastní lesní školce Čtyrák na Bílé Hoře nyní mění způsob pěstování a péče o sazenice stromků. „S využitím nové mostové závlahy budeme schopni připravit více těch obalovaných, tedy sázených i s kořeny v substrátu. Právě tyto sazenice se díky rašelinovému substrátu a vláze v ní, kterou si nesou s sebou, lépe ujímají. Lesní porosty tak obnovíme rychleji,“ doplnil Aleš Tolar.
Obalované sazenice zalévané mostovou závlahou jsou vhodnější pro přesazování. „Jsou totiž výrazně odolnější než ty prostokořenné bez kořenového balu. Lépe se ujímají po výsadbě, a navíc výrazně prodlužují období, po které je možné je vysazovat,“ popsal vedoucí Oddělení lesního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Milan Sekáč s tím, že dalším plusem je i rychlejší růst, což vede k následné úspoře prostředků, které by se jinak vynakládaly na sekání buřeně okolo vysazených stromků.
„Dosud představovaly ty obalované asi jednu pětinu všech našich sazenic stromů. Do budoucna bychom jich chtěli mít polovinu. Bez mostové závlahy by to šlo jen těžko,“ dodal Milan Sekáč.
V lesní školce Čtyrák na Bílé Hoře je asi milion sazenic lesních stromů. „Těm nejstarším jsou čtyři roky. Dosud byla většina tzv. prostokořenných sazenic pěstována na ploše lesní školky v řádcích, které je nutné několikrát do roka zbavit plevele. Není to jednoduchá práce, zvláště v horkých letních dnech, a sehnat na ni schopné lidi je stále těžší,“ řekl Vít Fišer ze Správy veřejného statku města Plzně, který lesní školku Čtyrák řídí.
Lesní školka Čtyrák na Bílé Hoře vznikla před rokem 1947 a postupně se zvětšovala. Na nynější rozloze 4,07 hektarů se tu pěstují sazenice lesních stromů. Nejvíce je zde sazenic borovic (asi 60 %), dále pak dubů (letní i zimní dohromady asi 30 %). Dále se tu pěstují také sazenice jedlí, smrků, buků, lip, modřínů a douglasek. Většina sazenic (přibližně 95 %) skončí vysazená v plzeňských městských lesích.
Za mostovou závlahu a její instalaci v lesní školce Čtyrák zaplatila Správa veřejného statku 600 tisíc korun včetně DPH.
Foto MMP
První zmínky o lokalitě U Čtyráku jsou asi 200 let staré. Čtyrák byla borovice se čtyřmi kmeny, která v této lokalitě kdysi rostla. Později ji nahradila jiná čtyřkmenná borovice, jejíž torzo v podobě velkého samorostu zdobí odbočku na lesní cestu z komunikace od Bílé hory do Zruče na kraji školky. Nezvykle tvarované či jinak výjimečné stromy totiž lesníci často zachovávají jako raritu. Čtyrák spojuje s lokalitou V Doubí rovná lesní cesta nazývaná Kokoškova dálnice po boleveckém hajném Kokoškovi, který tuto cestu upravil, aby nemusel s traktorem objíždět les ze Sofronky ke Čtyráku. Někdy se tato lesní cesta nazývá také Štěrkovaná.