02.12.2024 14:42
02.12.2024 13:10
Rekonstrukce nádražní budovy v Klatovech byla zahájena - VIZUALIZACE
02.12.2024 11:25
Krampusáci se chystají na rozhlednu Krkavec!
Odbojář Jaroslav Weidmann má v Plzni nově pamětní desku - FOTKY
V pondělí 11. listopadu byla v Dobrovského ulici v Plzni slavnostně odhalena pamětní deska podplukovníka Jaroslava Weidmanna a jeho rodiny.
Desku naleznete v Dobrovského ulici na domě s číslem popisným 8. Podplukovník Jaroslav Weidmann byl významnou osobností protinacistického odboje na Plzeňsku, který byl za své činy v době heydrichiády popraven a následně byly nacisty zavražděny i jeho dcera a manželka.
„Je nesmírně důležité si připomínat nejen tyto hrdinské činy, ale i zrůdnosti režimů, které toto dopustily. Je totiž smutné, že zatímco lidé, kteří umírají pro čest a pravdu, tak ti kteří to celé rozpoutají, stojí někde v pozadí a tváří se, že se nic neděje. Mnoho takových zůstalo nepotrestáno,“ poznamenal radní Plzeňského kraje pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka, když současně připomněl: „Pro mě zajímavým zjištěním byla skutečnost, že pplk. Weidmann byl už ve výslužbě a přesto se stavil Němcům na odpor. O to jsou pro mě jeho činy ještě větší a hrdinnější.“
Slavnostního představení pamětní desky, nad kterou převzal záštitu Plzeňský kraj a Městský obvod Plzeň 3, se zúčastnila celá řada osobností. Květiny přišli položit náměstek hejtmana Petr Vanka, radní Plzeňského kraje Libor Picka, starosta MO Plzeň 3 David Procházka, místostarosta MO Plzeň 3 Pavel Šrámek, místostarosta Ondřej Ženíšek a náměstek primátora města Plzně Aleš Tolar. Dále zástupci Československé obce legionářské, Českého svazu Bojovníků za svobodu, Klubu třetí armády Plzeň a Dcer 50. let.
Pamětní deska byla odhalena při příležitosti Dne válečných veteránů.
Při této příležitosti byla také vydaná publikace, která připomíná, že pplk. Weidmann byl jako příslušník protinacistického odboje zastřelen v období heydrichiády v červnu 1942 na popravišti v rokli nad obcí Vejprnice. Jeho manželka Ludmila a dcera Milena byly za činnost manžela a otce zatčeny na podzim r. 1942, vězněny v Terezíně, a později v únoru 1943 popraveny v koncentračním táboře Osvětim.
S životem a osudem plzeňského odbojáře účastníky pietního aktu seznámil publicista a historik Zdeněk Roučka.
„Odhalení pamětní desky nad vchodem domu, kde rodina žila, má svou velkou historickou důležitost, je velmi záslužným činem. Připomene a oživí téma nacistické diktatury a hrdinství českých vlastenců, kteří se i přes obrovské nebezpečí a riziko neváhali postavit temné tyranii. Ulice Dobrovského je poměrně frekventovaná, kolem domu jezdí trolejbusová doprava a pamětní deska bude tzv. hodně na očích,“ poznamenal historik Zdeněk Roučka.
Foto Plzeňský kraj