Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

29.05.2024 20:44

Vážná dopravní nehoda u obce Holovousy na severním Plzeňsku

Na místo letěl vrtulník! Zasahují všechny složky IZS

Plán na vyčištění kontaminace na letišti Líně je hotový. Práce by měly trvat rok

08.08.2023 12:22

V návaznosti na připravovanou výstavbu strategického podnikatelského parku Líně byl dokončen plán na odstranění kontaminace v areálu letiště Plzeň-Líně. Znečištěný areál, který patří mezi zhruba stovku lokalit v Česku s nejvyšší prioritou sanace, by mohl být zcela sanovaný už za rok.

Letiště Líně_ilustrační QAP

„Pro koncern Volkswagen, který je potenciálním investorem do výstavby gigafactory v podnikatelském parku, jenž má na místě vzniknout, je dekontaminace pozemku jednou z podmínek pro případnou realizaci investice. Výsledky průzkumu potvrdily, že díky dosavadním průběžným sanačním pracím je aktuálně možné zvládnout celkovou sanaci do 12 měsíců,” uvedl David Petr, hlavní koordinátor projektu Strategického podnikatelského parku Líně ve státní agentuře CzechInvest.

V první polovině letošního roku probíhal geologický průzkum, který potvrdil kontaminaci v okolí bunkrů 1, 2 a 5 v areálu letiště Plzeň-Líně. Výsledky potvrdily zbytkové zamoření způsobené leteckým petrolejem – kerosinem jako důsledek špatného skladování paliva nebo nevhodného nakládání s odpady.

Připravovaná sanace území bude dle agentury CzechInvest součástí plánované výstavby strategického podnikatelského parku Líně. Spočívat bude v demolici bunkrů, vyčištění a demontáži nádrží a v odtěžbě podložních kontaminovaných zemin tak, aby ve specializovaném zařízení mohla být provedena biodegradace v nich vázaných ropných látek.

„Zbytkové znečištění v podzemních vodách bude rozloženo pomocí aktivovaného peroxidu vodíku. Po dobu sanace bude probíhat sledování kvality podzemních vod a odtěžovaných zemin, aby mohlo být potvrzeno dosažení hodnot stanovených rozhodnutím České inspekce životního prostředí. Ta také již tento plán schválila,“ uvádí CzechInvest.

Foto ilustrační QAP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Auto CB DACIA Duster
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA  JSA příslušenství