QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Plzeňský kraj čeká rozšíření školských zařízení. Jedná se pouze o vybranou lokalitu

27.08.2023 8:00

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo školství pokračují v jednáních o další podpoře vzdělávání na Plzeňsku v souvislosti s přípravou Strategického podnikatelského parku Líně.

Recyklohrani

Základní a mateřské školy v okolí zamýšleného podnikatelského parku v Líních u Plzně budou potřebovat navýšit kapacitu pro zajištění standardu pro místní obyvatele i pro budoucí zaměstnance průmyslové zóny a jejich děti. Konkrétně jde o obce Dobřany, Líně, Zbůch, Chotěšov a Chlumčany. "Do roku 2025 se navýší kapacita škol v blízkém okolí o 600 míst. Pokud se pro investici do podnikatelského parku koncern Volkswagen finálně rozhodne, předpokládáme, že část této kapacity využijí v prvních letech fungování gigafactory také současní zaměstnanci Škoda Auto. Právě část z nich by se do regionu v souvislosti s transformací automobilového průmyslu mohla stěhovat za novým uplatněním,” vysvětlil Petr Očko, generální ředitel státní agentury CzechInvest, která má přípravu Strategického podnikatelského parku Líně na starosti.

O výrobu bateriových článků do elektromobilů se tu má z velké části postarat asi 1000 robotů, a právě jejich specializovaná údržba a obsluha budou klíčovou náplní práce zaměstnanců. „Podpora vzdělávání v regionu je právě proto zásadní. O zajištění kapacit škol a dostatek kvalitních učitelů v Plzeňském kraji a Plzni jednáme s Ministerstvem školství a jsme otevření také jednáním s představiteli kraje a měst. Přesnější data o tom, kam je potřeba směřovat další podporu, nám dá dopadová studie, na které už se usilovně pracuje, důležitý je ale také pohled místních,” řekl David Petr, koordinátor projektu za státní agenturu CzechInvest.

Foto ilustrační

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT