QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

01.03.2024 20:00

Plzeň prohrála s Hradcem Králové

Mountfield Hradec Králové - HC Škoda Plzeň 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Pobočky se uzavírají! Co bude dál? Rada České pošty schválila plán transformace

30.06.2023 8:08

Dozorčí rada České pošty na jednání, které proběhlo v úterý 27. června, schválila transformační plán České pošty. V Plzeňském kraji se od 1. července zavře celkem 22 poboček.

česká pošta logo__ilustrační_QAP (3)

S první červencovou sobotou se nadobro uzavřou vybrané pobočky České pošty. Česká pošta v souvislosti s rušením poboček vytvořila pro zákazníky novou informační stránku. „Hlavní komunikační platformou je informační web ceskaposta.cz/zmeny, kde zákazníci najdou všechny aktuální informace. Seznamy rušených i doporučených pošt v okolí, důležité termíny, adresy i otevírací dobu. A také odpovědi na nejčastější otázky,” informovala Česká pošta. Informace pro Plzeňský kraj naleznete zde.

Co bude s Českou poštou dál? Rada České pošty schválila na svém jednání plán transformace. „Schválení plánu bylo podmínkou pro jeho projednání vládou ČR. Transformační plán v předcházejícím kroku schválilo vedení České pošty a dodrželo tak termín daný ministerstvem vnitra,“ uvádí Česká pošta.

Podle Miroslava Štěpána, pověřeného zástupce generálního ředitele České pošty, který transformační plán dozorčí radě prezentoval, tento plán jasně definuje důvody, proč Českou poštu zachránit a do jaké podoby ji transformovat, aby byla přínosem pro stát a občany. „Je to plán, který reaguje na aktuální i budoucí potřeby společnosti vyplývající z digitalizace státní správy a nutnosti snižovat náklady na provoz státu,“ řekl Miroslav Štěpán.

Podle předsedy dozorčí rady Martina Friedricha Herrmanna je transformační plán ambiciózní a zároveň smysluplný. „Plán vychází z kvalitní analýzy současné situace České pošty a dobře reflektuje jak potřeby státu, tak občanů, kteří nadále chtějí využívat poštovní služby a kteří nebudou schopni nebo ochotni komunikovat se státem digitálně,“ řekl předseda dozorčí rady Martin Friedrich Herrmann.

Miroslav Štěpán vysvětlil výhledy hospodaření České pošty, vyplývající jak z úsporných opatření, tak z transformačního plánu, a vyčíslil náklady na straně státu, které si stabilizace a transformace České pošty vyžádají. Tyto náklady jsou podle Miroslava Štěpána přiměřené a oprávněné. S tímto názorem souhlasí i předseda Martin Friedrich Herrmann: Pokud má stát pro Českou poštu, pro svůj podnik, nové zadání, je logické, že do ní bude investovat.“

Z pohledu sociálního je dozorčí rada s plánem transformace srozuměna, protože plán nepočítá s další plošnou redukcí pobočkové sítě, ale naopak vytváří podmínky pro zvyšování výnosů České pošty jako předpokladu pro růst mezd zaměstnanců.

Miroslav Štěpán prezentoval racionalizaci logistických a balíkových služeb, která má za cíl dostat tyto služby na organizační a technologickou úroveň konkurentů na trhu.

„Stát dlouhodobě Českou poštu přehlížel a výsledkem jeho nečinnosti jsou nedůstojné odměny zaměstnanců za jejich náročnou práci. Transformace musí přinést uklidnění mezi pošťáky a zajištění jejich budoucnosti v podniku,“ prohlásila Jindřiška Budweiserová, místopředsedkyně dozorčí rady a předsedkyně Podnikového koordinačního odborového výboru České pošty.

K dalšímu vývoji jednání o budoucnosti České pošty předseda Martin Friedrich Herrmann prohlásil: „Dozorčí rada plán podporuje a nyní je na vládě, aby o budoucnosti České pošty rozhodla.“

Foto ilustrační QAP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi