QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Podvodníci rozesílají maily jménem exekutorů

21.10.2015 12:44

Exekutorská komora vydala varování kvůli podvodným mailům, ve kterých se po adresátech chce uhrazení dluhu. Rozeslány byly tisíce mailů! Žádné peníze neposílejte!

IMG_1130

Tisíce podvodných mailů se od víkendu objevily v mailových schránkách podepsaných jménem Exekutorské komory ČR. V mailech jsou lidé upozorňováni na to, aby zaplatili dluhy. Exekutorská komora upozorňuje, že jde o podvodné maily. V případě nejasností by se lidé měli obrátit přímo na exekutory.

Spamové zprávy vypadají poměrně věrohodně a dokonce byly rozesílány s adresou odesílatele komora@ekcr.cz. V předmětu zprávy se objevuje popis “Exekucni prikaz”. "Vyzývají adresáty k úhradě neexistujících dluhů a obsahují pokyny k úhradě dluhů zkopírované z webových stránek některých soudních exekutorů. Zpráva přitom např. ani neuvádí, jaká je dlužná částka, spisovou značku exekučního řízení či označení exekučního titulu. Příjemci uvedených e-mailů by na ně v žádném případě neměli jakkoliv reagovat, zejména by na základě těchto falešných oznámení neměli zasílat finanční prostředky," informovala Exekuční komora ČR s tím, že celou věc předá dál a bude podávat i trestní oznámení.

Komora navíc upozorňuje, že už samotná forma mailového jednání v obdobných případech vůbec není běžná a je spíš výjimečnou záležitostí.

"Soudní exekutoři zásadně neposílají exekuční příkazy e-mailem, ledaže o to účastník řízení výslovně požádá. Pokud by byl exekuční příkaz na vyžádání účastníkem řízení zaslán prostřednictvím e-mailu, byl by vyhotoven ve formátu pdf a zaslaný soubor i samotný e-mail by byly podepsány uznávaným elektronickým podpisem soudního exekutora nebo pověřeného zaměstnance či elektronické podatelny soudního exekutora," upozorňuje mluví komory David Sahula.

Pokud už lidé podvodný mail dostali, měli by se obrátit na Exekutorskou komoru ČR na telefonní čísla 515 917 586 nebo 210 311 000.

FOTO: ilustrační

Zdroj e-mail: EK ČR

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT