Poklepáno! Rekonstrukce Záchranné stanice živočichů Plzeň může začít - FOTKY

24.07.2024 14:00

Nový léčebný areál Záchranné stanice živočichů Plzeň by měl nahradit přes třicet let starý komplex, který slouží k záchraně a léčbě volně žijících druhů živočichů. Dnes bylo slavnostně poklepáno na základní kámen rekonstrukce. QAP byl u toho!

poklepání základní kámen rekonstrukce DESOP_0724_QAP (11)
poklepání základní kámen rekonstrukce DESOP_0724_QAP (11)poklepání základní kámen rekonstrukce DESOP_0724_QAP (4)poklepání základní kámen rekonstrukce DESOP_0724_QAP (1)poklepání základní kámen rekonstrukce DESOP_0724_QAP (2)poklepání základní kámen rekonstrukce DESOP_0724_QAP (3)poklepání základní kámen rekonstrukce DESOP_0724_QAP (5)poklepání základní kámen rekonstrukce DESOP_0724_QAP (6)poklepání základní kámen rekonstrukce DESOP_0724_QAP (7)poklepání základní kámen rekonstrukce DESOP_0724_QAP (8)poklepání základní kámen rekonstrukce DESOP_0724_QAP (9)poklepání základní kámen rekonstrukce DESOP_0724_QAP (10)poklepání základní kámen rekonstrukce DESOP_0724_QAP (12)poklepání základní kámen rekonstrukce DESOP_0724_QAP (13)poklepání základní kámen rekonstrukce DESOP_0724_QAP (14)poklepání základní kámen rekonstrukce DESOP_0724_QAP (15)poklepání základní kámen rekonstrukce DESOP_0724_QAP (16)poklepání základní kámen rekonstrukce DESOP_0724_QAP (17)poklepání základní kámen rekonstrukce DESOP_0724_QAP (18)poklepání základní kámen rekonstrukce DESOP_0724_QAP (19)poklepání základní kámen rekonstrukce DESOP_0724_QAP (20)

Ve středu 24. července dopoledne se u areálu DES OP - Záchranné stanice živočichů Plzeň na Doubravce sešli podporovatelé a příznivci činnosti stanice. Mezi hosty nechybělo ani vedení města nebo kraje. Důvodem slavnostního setkání bylo poklepání na základní kámen rekonstrukce stanice. Pro spolek a jeho další činnost je to zcela zásadní událost.

Celková rekonstrukce, modernizace a rozšíření Záchranné stanice živočichů Plzeň přinese nové zázemí pro zvířata, ale i dobrovolnický personál, který se zde už třicet let stará o zraněná zvířata.

„To zařízení, které se zde nachází, je opravdu staré a nevyhovuje současným trendům. Naším cílem je vybudovat zde špičku mezi léčebnými zařízeními v České republice. Celá stanice bude tak třikrát větší a nabídne lepší zázemí jak zraněným zvířatům, tak lidem, kteří se zde o ně starají,“ řekl Karel Makoň, vedoucí Záchranné stanice živočichů Plzeň.

Dnešní poklepání na základní kámen spustí stavební práce na rekonstrukci. „Mám radost, že město Plzeň mohlo podpořit rekonstrukci částkou 4 miliony korun. Doufám, že se dílo podaří. Sám jsem služby stanice využil jako občan, když sem našel zraněnou poštolku,“ prozradil na slavnostním poklepání základního kamene primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Provoz stanice nebude přerušen. „Hrubé práce by měly být hotové příští rok na podzim. Vše proběhne za provozu stanice,“ uvedl dále Karel Makoň.

Ročně má stanice kolem tisícovky výjezdů. Kolem DES OP se točí asi dvě stovky dobrovolníků, kteří jsou pro chod záchranné stanice zásadní. „Je to velká týmová práce,“ dodal vedoucí Záchranné stanice živočichů Plzeň.

Mezi dobrovolníky, kteří se aktivně zapojují do chodu stanice, patří i Tereza Pelikánová a Miroslava Sokolová. „Před chvilkou přivezli zraněného rorýse, těch je tu momentálně více,“ zmínila jedna z dobrovolnic a ukázala na bednu, ze které se linulo ptačí štěbetání. „Je to osm mláďat, která vypadla z hnízda na různých místech. Momentálně je jejich období. Mám je doma, péče o ně je celkem složitá,“ prozradila Miroslava Sokolová.

„Momentálně přímo na stanici máme nejvíce zraněných poštolek. Zranění jsou způsobena nárazy do skel nebo popálením. Jedná se zkrátka o poranění všeho druhu. Ve voliéře se zotavují, a pokud vše jde jak má, vypustíme je zpět do volné přírody,“ vysvětlila redaktorce QAPu dobrovolnice Tereza Pelikánová.

Ve stanici se setkávají dobrovolníci se všemi druhy zvířat. I proto je široká škála dobrovolníků pro činnost stanice nezbytná. „Každý den je jiný a setkáváme se s nejrůznějšími volně žijícími zvířaty. Každý z nás umí něco jiného, jeden se vyzná ve veverkách, druhý v poštolkách nebo žábách. Každý odvádí svůj kus práce, který kolikrát ani není vidět, ale je tam,“ dodala Tereza Pelikánová.

Nové léčebné zařízení bude za plného provozu přestavěno a modernizováno na stávající adrese a sousedních plochách. Jak konstatoval náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar, projektu předcházela téměř desetiletá příprava.

„Původní úvahy počítaly s tím, že by se stanice vybudovala v jiné lokalitě. Nakonec se ale podařilo najít řešení na stávajícím místě. Poskytli jsme pozemek i změnu územního plánu. Samotný engineering a financování byla jen třešnička na dortu,“ řekl Aleš Tolar. „Většinou jsou zvířata ve volné přírodě zraněná díky nám lidem. Věřím, že je to smysluplná investice, která se vyplatí nám všem.“

Nová moderní stavba nebude sloužit jen jako centrum pro léčení volně žijících živočichů, ale také jako vzdělávací centrum. Celý areál je zároveň navržen a koncipován jako centrum ekologické výchovy a vzdělávání se všemi aspekty ekologického provozu, zelenými střechami, nakládáním s dešťovou vodou, bezpečnými skly, prvky na podporu biodiverzity a původních dřevin, bylin i živočichů.

Rekonstrukce vyjde celkem na 22 milionů korun. Ministerstvo životního prostředí ČR, Státní fond životního prostředí podpoří projekt v rámci fondů EU částkou 10 milionů korun. Finančně se na rekonstrukci podílí i město Plzeň a Plzeňský kraj. „Spolupráce s městem Plzní funguje skvěle. Dohodli jsme se, že se na rekonstrukci budeme podílet, a tak se i stalo. Plzeňský kraj také přispěje 4 miliony korun,“ uvedl hejtman Rudolf Špoták.

Milion korun přispěje sama stanice ze svých zdrojů, další 3 miliony ještě chybí. Jak přispět a stanici podpořit naleznete na stránkách ZDE.

Foto QAP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT