QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

European Downhill Cup na Špičáku ovládli Niederberger a Černilogarová - FOTKY

20.07.2014 18:15

Švýcar Niederberger a Slovinka Černilogarová se staly vítězy elitních European Downhill Cup na Špičáku, celkem čtyřikrát byl během finálových jízd elite mužů pokořen traťový rekord, dvakrát dokonce padla magická hranice tří minut.   

Vítěz Niderberger na trati
Vítězky elite ženyVítězové elite muživítězové mastersVítěz elite muži NiederbergerVítěz Niderberger na trati

Noel Niederberger ze Švýcarska zvítězil v novém traťovém rekordu (2:59,358) v pátém letošním závodě iXS European Downhill Cupu, který se jel o víkendu na šumavském Špičáku. Stříbrný skončil o cca půl sekundy Slovinec Jure Zabjek a bronzový vítěz sobotní kvalifikace Němec Johanes Fischbach.

První čtyři jezdci pokořili rekord 1750 metrů dlouhé trati Struggle s převýšením 320 metrů, kde se již popáté za sebou EDC v ČR jel. První dva v pořadí se zároveň dostali i pod na Špičáku dosud magickou hranici tří minut.

"Jde o moje premiérové vítězství v kategorii elite, takže jsem opravdu šťastný, že jsem tady vyhrál. Navíc na sušší, tvrdé a rychlejší trati než vloni. Já na Špičáku stejně jako většina mých kolegů jezdím hrozně rád. Ať už upravenost tratí nebo podmínky pro bikery a atmosféra během celého závodu jsou tady fakt perfektní," uvedl  vítěz Noel Niederberger.      

Letní počasí s nezvykle vysokými teplotami i trasu závodu enormně zrychlilo, v průměru se jezdilo o 10 sekund rychleji než v jiných letech. Toho hned v úvodu využil další Švýcar Lutz Weber. V sobotu se mu příliš nevedlo, takže vyrazil do finále mezi prvními. Vedl prakticky celý závod až do doby, než do cíle dorazili bikeři z první pětky po rozřazovacím kole a jako vůbec první dnes překonal rekord trati. Nakonec skončil čtvrtý.   

Z Čechů byl nejvýše Matěj Charvát, jemuž až nepříjemný pád v poslední tréninkové jízdě před finále a bolestivé zranění pánve znemožnili skončit výše.

"Tělo mi bohužel více nedovolilo. Ruku jsem uzdravil, ale po pádu na extrémním skoku, který se tady během závodů vyjel a jenž bezchybně zvládlo maximálně tak 4- 5 jezdců, to prostě lépe nešlo. Jinak si myslím, že jsem měl na to být do třetího místa, jak jsem si před startem předsevzal. Pojedu určitě ještě EDC v Pile i Leogangu, a pak bych se měl zúčastnit i zářijového MS v Norsku," uvedl nejlepší z Čechů Matěj Charvát.                    

Na nedělní start finálových jízd se ve 4 kategoriích postavilo 231 bikerů a bikerek z 18 zemí světa včetně několika zámořských jako z Nového Zélandu, Jižní Afriky,Ekvádoru nebo USA.

Jana Bártová, i po závodu Špičáku vedoucí závodnice celého seriálu EDC, si v elitní ženské kategorii zopakovala na Špičáku loňské druhé místo. Opět ji pokořila Zarja Černilogarová ze Slovinska.

Kategorie Masters je v EDC závod na Špičáku už léta českou doménou a potvrdilo se to i letos. Lídr celého seriálu EDC Rostislav Štencel navázal na vítězství z prvního závodu v Mariboru a vyhrál o půl sekundy před loňským špičáckým vítězem Vlastimilem Hynčicou. Navíc čtvrtý skončil Tomáš Vicl a pouze třetím místem se mezi Čechy vklínil Němec Frank Hedwig.

V juniorech se na bednu dostal třetím místem český biker Vojtěch Roušavý. První dvě místa obsadili Italové – vítěz Andrea Bianciotto a druhý Lorenzo Sorrentino. Bramborovou pozici pak obsadil další Čech Petr Folvarčný.

Zde se můžete podívat i na FOTKY z pátečního oficiálního tréninku.

FOTO: Ski&Bike Špičák

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24