Potvrzeno: Invazní sršeň asijská je v ČR, první výskyt je v Plzni!

06.10.2023 15:38     06.10.2023 17:00

Sršeň asijská, invazní druh hmyzu, který se specializuje na lov včel, byla ve čtvrtek 5. října objevena v  Plzni. Jedná se o první potvrzený výskyt v České republice. Nyní se musí zamezit šíření, odborníci tak hledají hnízdo.

srsen_asijska_plzen_aktHP

Na pozoru by měli být zejména včelaři, protože sršeň asijská napadá hlavně včely. Okamžitá likvidace hníz je přitom jediným řešením, aby se nebezpečná sršeň nešířila dál. Tento hmyz je i na dalších místech v Evropě.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, která zajišťuje sledování invazních druhů, sběr dat a je místem první reakce, ve spolupráci s dalšími subjekty nyní podniká kroky, které by měly šíření zamezit. Podle odborníků je důležité najít a zlikvidovat hnízdo.

„Včera jsme dostali zprávu, že na jednom místě v Plzni poletují velké sršně, zaslané fotografie svědčily o tom, že se pravděpodobně jedná o sršeň asijskou. Dnes jsme vyrazili na místo a  ověřili, že jde skutečně o tento invazní druh. Nyní se pokusíme najít hnízdo, kontaktujeme hasiče, kteří by je měli zlikvidovat, a budeme informovat místní úřad a veřejnost,“ vysvětluje Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ĆR (AOPK ČR). 

Hasiče v regionu zatím nikdo nekontaktoval. "Ohledně asijských sršní nás doposud nikdo nekontaktoval. Od pondělí do pátku jsme na území města neměli jediný zásah na sršně," uvedl aktuálně Petr Poncar, mluvčí hasičů.

 

Sršeň asijská byla před dvaceti lety zavlečena do Francie se zásilkou zboží z východní Asie. Od té doby se šíří západní Evropou. Letos v létě se objevila v Maďarsku u hranic se Slovenskem. Podle zkušeností ze zemí, kde jsou k dispozici dlouhodobé údaje (Francie,Španělsko, Portugalsko, Itálie , Belgie), je důležité zajistit okamžitou likvidaci nalezených hnízd. Podcenění situace v prvních letech výskytu vede k jejímu trvalému usazení a k velmi obtížné likvidaci. 

Protože sršeň asijská je schopna rychlého šíření, je důležité, aby byla podezření na její výskyt hlášena AOPK ČR , která je ověří, přpadně dále zajistí ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem likvidaci hnízd. Včelařská komunita, které se výskyt sršně asijské dotkne nejcitelněji, již byla informována.

Sršeň asijská je o něco menší než naše sršeň obecná, je tmavší a bezpečně se pozná podle žlutě zbarvených konců končetin. Tato sršeň je nebezpečná hlavně pro včely, které napadá v úlech. Hnízda sršně asijské jsou kolovitého až hruškovitého tvaru a mají vchod z boku. Nejčastěji bývají vysoko v korunách listnatých stromů nebo v lidských stavbách, výjimečně i v zemi

Kontakty pro hlášení podezření na výskyt sršně asijské: invaznidruhy@nature.cz. Vhodné je doplnit fotografií, aby se vyloučila záměna s jiným druhem hmyzu, a případně přesnějším popisem. 

Foto: sršeň asijská 6. 10. 2023 v Plzni, foto Tomáš Görner 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Techmania Lunární léto
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT