QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Pozor na falešné SIPO! Zkontrolujte, co platíte

09.01.2023 16:21

V České republice bylo zaznamenáno podvodné zneužití služby SIPO. Česká pošta doporučuje před úhradou zkontrolovat veškeré položky na platebním dokladu.

SIPO_Česká pošta

„Česká pošta v posledních dnech zaregistrovala podezření na podvodné zneužití služby SIPO ze strany konkrétního příjemce. Doporučujeme proto všem plátcům, kteří pro své měsíční úhrady využívají službu SIPO, aby si před úhradou zkontrolovali platební položky na Platebním dokladu SIPO,“ uvedl Matyáš Vitík tiskový mluvčí České pošty.

Česká pošta na vyřešení této situace pracuje. „Ujišťujeme plátce SIPO, že Česká pošta činí veškeré kroky k vyjasnění situace a spolupracuje s příslušnými orgány činnými v trestním řízení. Vzhledem k tomu, že se podezření nepodařilo 100% prokázat, nemůžeme poskytnout bližší informace o zadavateli podezřelých plateb. V případě, že tento zadavatel neposkytne České poště důkazy, že je oprávněn od plátců SIPO požadovat zmíněné platby, bude s ním okamžitě ukončena smlouva, na základě které je oprávněn inkasovat peníze od plátců přes službu SIPO,“ uvedla Česká pošta.

SIPO – Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva funguje už od 60. let. Nejčastěji přes něj lidé platí nájem nebo rozhlasové a televizní poplatky. „Česká pošta nabízí službu SIPO firmám, kterým na základě dodaného seznamu plátců umožňuje inkasovat peníze za poskytnuté služby. Česká pošta není oprávněna zkoumat, za co a na základě jakého důvodu příjemce peníze od plátců požaduje,“ vysvětluje tiskový mluvčí České pošty.

Jestliže některá z položek na vašem SIPO nemá co dělat, zajděte na pobočku České pošty. „Pokud plátce odmítá uhradit některou z předepsaných položek na Platebním dokladu SIPO, má možnost na kterékoliv pobočce České pošty požádat o vystavení Platebního dokladu SIPO na vybrané platby a platbu bez určité konkrétní položky uhradit. Doklad na vybrané platby lze vyhotovit i plátci, který SIPO hradí bezhotovostně, avšak jen do doby, než bude vyinkasovaná platba z banky Českou poštou zpracována,“ popsal mluvčí.

Foto ilustrační Česká pošta

SDÍLEJTE ČLÁNEK
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24