QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Prazdroj má nový, plně automatizovaný sklad. Podívejte se na FOTKY

30.01.2023 11:31

Nový skladovací prostor se nachází v areálu plzeňského pivovaru na ploše 10 000 metrů čtverečních, což odpovídá rozloze 1,5 fotbalového hřiště. Jedná se o nejmodernější sklad Prazdroje a o jeden z nejmodernějších skladů tohoto typu v Česku.

Prazdroj sklad_0123_Plzeňský Prazdroj (5)
Prazdroj sklad_0123_Plzeňský Prazdroj (5)Prazdroj sklad_0123_Plzeňský Prazdroj (2)Prazdroj sklad_0123_Plzeňský Prazdroj (3)Prazdroj sklad_0123_Plzeňský Prazdroj (4)Prazdroj sklad_0123_Plzeňský Prazdroj (1)

„Plzeňský Prazdroj se během 180 let své existence vždy snažil přinášet inovace, aby mohl poskytovat nejlepší výrobky a služby. Při vaření piva dodržujeme původní receptury i postupy, pro ulehčení práce a hlídání té nejvyšší kvality ale využíváme nejmodernější dostupné technologie, které nám pomáhají při balení našich produktů i v našich skladech. Nový, kompletně automatizovaný sklad je přesně ten případ. Zrychlí procesy, pomůže našim lidem s náročnou prací, a navíc díky použitým technologiím sníží naši celkovou uhlíkovou stopu,“ říká Dragos Constantinescu, generální ředitel Plzeňského Prazdroje.

Zboží ze stáčecí linky přepravuje automatický paletový pojízdný systém čítající 28 vozíků, tzv. gondol, které se pohybují po kolejích v celkové délce přes půl kilometru. Lahve a plechovky si přímo ve skladu převezmou automatické jeřábové zakladače. Unikátní samonosný regálový systém uskladní až 16 000 palet, tedy přibližně 18 000 000 piv.

Celková kapacita skladovacích prostor v pivovaru se tak navýšila o více než 20 %. „Díky systému regálů i způsobu přepravy zboží mezi nimi ušetříme nejen prostor a náklady na převoz zboží, ale také snížíme množství vyprodukovaných emisí, což zapadá do naší strategie udržitelnosti. Využití kolejí výrazně omezilo potřebu vysokozdvižných vozíků. Ve skladu je nyní používáme už jen pro samotnou nakládku do kamionů a ty navíc nově místo LPG jezdí na elektřinu. Jen tím ročně nevyprodukujeme přibližně 500 tun CO2,“ říká František Holý, manažer skladů Plzeňského Prazdroje. Do budoucna pak pivovar počítá s umístěním fotovoltaických panelů na střeše budovy, které zajistí až 30 % celkové spotřeby skladu.

Největší investice v plzeňském pivovaru od roku 2006 ve výši 780 milionů korun umožní Prazdroji rychleji zásobovat své zákazníky. Nový sklad zvýší kapacitu expedice zboží o 50 %. „Díky tomu je nyní možné vyskladnit až 290 palet za hodinu, což odpovídá naložení téměř 9 kamionů. Jsme tak schopní odbavit větší množství závozů a tím rychleji zásobovat naše zákazníky,“ dodává František Holý.

Na místě starého skladu v areálu pivovaru vznikne nová stáčecí linka na vratné skleněné lahve. Nová linka by měla být uvedena do provozu na konci letošního roku.

Foto Plzeňský Prazdroj

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24