QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Rozvolňování pokračuje. Co nás čeká od 25. května?

15.05.2020 18:59

Otevřou se vnitřní prostory restaurací, hotelů, kempů, hradů a zámků i zoo. Konání hromadných akcí bude možné až pro 300 lidí. Povolují se také návštěvy ve zdravotnických a sociálních zařízeních.

DSC_8140

 "Od 25. května se obnoví další velká část života v České republice,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. I v další vlně rozvolňování budou platit přísná hygienická pravidla. "Dohodli jsme se s epidemiology na tom, že hromadné akce ve vnitřních i venkovních prostorech budou možné s účastí maximálně 300 osob, pokud by se i nadále vyvíjela epidemiologická situace dobře, od 8. června bychom zvýšili tento počet na 500 osob a od 22. června až na 1000 osob,“ pokračoval ministr.

Obnoví se také stravovací služby, jejichž provoz bude umožněn i uvnitř restaurací, barů nebo kaváren, bude však platit jen do 23 hodin. Mezi 23 a 6 hodinou ranní může fungovat pouze výdejní okénko, služba s sebou nebo rozvoz. "Je potřeba se poučit ze zahraniční zkušenosti například z Jižní Koreji, kde došlo k významnému navýšení počtu nakažených kvůli provozu nočních klubů a došlo tím v důsledku ke zhoršení epidemiologické situace,“ doplnil ministr. Stravování bude umožněno také v rámci nákupních center, ale i nadále platí, že budou omezeny odpočinkové zóny či dětské koutky a další místa, kde by mohlo docházet ke shlukování osob.

Mezi další obnovené provozy patří hotely, kempy a další ubytovny; budou umožněny služby, kde dochází k porušování integrity kůže jako tetování nebo piercing, nově bude také možné využívat při sportovních aktivitách zázemí sportovních zařízení, tedy sprchy, šatny a umývárny. "Doporučujeme zdržovat se v zázemí šaten co nejméně,“ zdůraznil Rastislav Maďar, vedoucí Pracovní skupiny pro řízení uvolňování karanténních opatření.

Rozvolňuje se také režim pro nošení roušek. Nadále platí, že roušku je třeba nosit ve všech vnitřních prostorech, v prostorech veřejné dopravy nebo venku, pokud se nacházíme v bezprostřední blízkosti dalších osob, mimo členů domácnosti.

Za specifických podmínek budou možné také návštěvy ve zdravotnických a sociálních zařízeních. "Konečně můžeme rozvolnit i toto omezení a příbuzní mohou navštívit své blízké, to je velmi pozitivní zpráva,“ uvedl ministr.  

Jak budou vypadat letní tábory, které se mohou konat od 27. června, sdělila hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová. "Klademe velký důraz na dodržování pravidel osobní a provozní hygieny, tedy především mytí rukou vodou a mýdlem nebo použití dezinfekce. Dále je nutné na táborech zajistit tekoucí pitnou vodu, ideálně teplou, když to není možné tak dostatek dezinfekce, mýdla v dávkovači a udržovat vysoký hygienický standard ve stravovacím provozu,“ uvedla. Dále je nezbytný pravidelný denní úklid, větrání všech provozních a ubytovacích prostor nebo dezinfekce celého tábora vždy před dalším turnusem. Pro tábory v pevných objektech a chatkách je nyní stanoven maximální počet 300 osob, od 8. června předpokládáme do 500 osob, pro stanové tábory platí maximální počet 100 osob. Účastníci táboru s sebou musí mít prohlášení o bezinfekčnosti a lékařský posudek o zdravotní způsobilosti. Putovní tábory se konat nemohou.

FOTO: ilustrační, M. Hanáček
 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24