QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

S kolem do tramvaje kdykoliv. PMDP mění pravidla, elektrokola zůstávají tabu

03.07.2025 10:34

Plzeňané mohou nově přepravovat jízdní kola a koloběžky ve všech tramvajích i během pracovních dnů. Změna platí od 30. června 2025 a je trvalá. Na podrobnosti jsme se zeptali mluvčího Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP).

cyklista tramvaj_ilustrační_MMP

S platností nových jízdních řádů je nově rozšířena možnost brát si s sebou jízdní kolo do tramvají na všech linkách. Děkuji PMDP, a.s. za tuhle vstřícnost k cyklistům a za prolomení tohoto letitého dogmatu, kdy s koly se smělo až dosud do vozů nejprve jen o víkendu a dosud jen na jedné lince. Nyní tato omezení padají," uvedl na sociálních sítích náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar.

Na detaily jsme se zeptali mluvčího Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP). „Od 30. 6. 2025 je možné přepravovat jízdní kola a koloběžky v pracovních dnech na všech tramvajových linkách. I nadále platí, že přeprava jízdních kol a koloběžek, o víkendech a státních svátcích, je možná na všech našich linkách,“ potvrdil pro QAP mluvčí PMDP René Vávro.

Nové opatření se ale týká pouze jízdních kol a klasických koloběžek. Elektrokola a elektrokoloběžky zůstávají v plzeňské MHD nadále zakázané. Důvodem jsou bezpečnostní rizika, která dopravní podnik nechce podcenit.

„Přeprava elektrokol a elektrokoloběžek není povolena z bezpečnostních důvodů. Stejné opatření přijímají dopravní podniky napříč celou Evropou. Nepředpokládáme, že by v budoucnu došlo k povolení přepravy jak elektrokol, tak elektrokoloběžek,“ sdělil dále René Vávro.

A jak to bude s autobusy a trolejbusy? Podle mluvčího PMDP se o rozšíření přepravy kol do těchto vozidel zatím neuvažuje. „Zatím o této možnosti rozšíření neuvažujeme. Na autobusových a trolejbusových linkách je tak možná přeprava jízdních kol a koloběžek pouze o víkendech a státních svátcích," dodal Vávro.

Cyklisté ale musí počítat s tím, že pokud bude tramvaj plná, může je řidič kvůli nedostatku místa odmítnout. Náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar uvedl, že i nadále má hlavní slovo řidič či řidička vozu. „Pochopitelně ale dál platí, že hlavní slovo má řidič/-ka a při vysokém počtu cestujících nebo při potřebě dát přednost kočárku nebo invalidovi může být cyklista s kolem odkázán na jiný spoj."

Foto ilustrační MMP

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT