QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

16.03.2025 13:12

Hasiči zasahují u požáru v Koterově v ulici Na Hradčanech

Na místě je pět hasičských jednotek

Šikana může mít dlouhodobé následky. Policie v rámci prevence debatuje s žáky

13.02.2025 13:10

Policisté se nevěnují jen chytání zločinců, ale také prevenci. Jedním z důležitých témat, o kterých s dětmi mluví, je šikana. Šikana je problém, který se nesmí přehlížet. Policisté proto chodí do škol a dětem vysvětlují, jak se jí bránit a co dělat, když se s ní setkají.

prevence na školách šikana_0225_PČR (2)

"V rámci preventivních besed není toto téma pro nás žádnou novinkou a věnujeme se mu nejenom ve vztahu k reálnému světu ale i kyberprostředí, ve kterém se děti pohybují. Jednu z mnoha takových přednášek si mohly včera vyslechnout např. děti na ZŠ v Blovicích nebo ve škole v Plzni," říká mluvčí policie Veronika Hokrová.

Šikana není pouze momentální nepříjemnost, ale má dlouhodobé následky. "Šikana má dopady na jejich psychickou stránku, mnohdy se dotýká i té fyzické, neboť děti musí často čelit také útokům a následně může vést i k sociálním problémům," říká Veronika Hokrová.

Děti, které se stávájí obětmi šikany, mohou trpět úzkostmi, depresemi, ztrátou sebevědomí a v některých případech mohou mít i sklon k sebepoškozování. Také agresorům hrozí negativní důsledky, jako je sociální izolace nebo problémy se zákony. Proto je důležité nezůstat lhostejný a jednat včas.

Podle preventistů je zásadní s dětmi o problémech mluvit. "Věříme, ze nikdo z nás nechce, aby byly naše děti nešťastné. Mluvme proto s nimi o tomto nežádoucím jevu, vysvětlujme jim společně jeho dopady a také to, jak se mají chovat, pokud se stanou jeho obětí," apeluje mluvčí policie a dodává hned několik rad:

S dětmi si promluvte především o tom, že:

  • pokud jsi svědkem šikany, není ostuda říct to učiteli, rodičům, dospělému, kamarádovi
  • mlčet znamená nechat šikanu růst
  • nezůstávat stranou, přihlížející mají velkou moc, pokud se proti šikaně postaví většina, agresor ztratí sílu
  • nepředávej dál pomluvy, nezapojuj se do ponižování ostatních a chovej se k druhým tak, jak chceš, aby se jiní chovali k tobě

Nepodceňujte žádné příznaky šikany a nenechte malý problém přerůst do velkého. "Děti často šikanu tají, protože se stydí, bojí nebo si myslí, že jim nikdo nepomůže. Je důležité, abychom byli vnímaví, všímali si změn v chování, dávali dětem pocit bezpečí a byli jim oporou," říká mluvčí policie Veronika Hokrová a dodává: "Postavme se proti šikaně - slovy, činy i odvahou pomáhat!"

Foto PČR

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT