12.10.2024 20:34
12.10.2024 16:22
Žáci z 21. ZŠ v Plzni přivítali spolužáky a pedagogy z Furth im Wald
12.10.2024 11:49
Policie hledala během dvou dnů pět ztracených houbařů
Soutěž Robo-vozítko je u konce! V Plzni excelovali Chorvati - FOTKY
Mezinárodní robotická soutěž s názvem Robo-vozítko Plzeň 2024 je u konce. Soutěže, kterou pořádal Plzeňský kraj ve spolupráci se Západočeskou univerzitou, se účastnily týmy středních škol nejen z Česka, ale i z dalších pěti zemí. V Plzni byli Chorvati, Němci, Slováci, Turci a online formou se připojili i Číňané.
Každý tým měl za úkol sestrojit robovozítko, s kterým soutěžil v kategoriích nejlepší jízda, hodnotil se také design a prezentace v anglickém jazyce. Celá soutěž byla zahájena v pondělí 4. března. Psali jsme zde.
Nejdramatičtější den zažily týmy v úterý 5. března, kdy proběhly soutěžní jízdy v Techmanii. Robovozítka musela mimo jiné ujet v co nejrychlejším čase stanovenou trasu a zároveň nevylít vodu z kelímku, který byl na vozítkách umístěný.
Jako první se postavil na start tým ze sušické školy a dlouho byl i jediný, který jízdu zvládl. Hned po nich se to nepovedlo českému týmu, ani týmu z Číny, který se připojoval do soutěže online formou. „Trochu nás mrzí pomalejší čas, ale jsme spokojení. Jeli jsme spíš na jistotu,“ shodovali se Vít Kučera a Dominik Schwarz ze SOŠ a SOU Sušice, kteří studují obor elektrotechnika.
Velké zklamání naopak zažil tým z VOŠ a SPŠE Plzeň ve složení Jan Ocelík a Václav Straka. Vozítko vyrazilo velkou rychlostí, hrálo muziku a vzbudilo ihned ohlas. Každý pokus projet tunelem byl ale marný. „Víme, proč jsme prohráli. Byla to opravdu malá chyba, měli jsme jen kameru pod špatným úhlem,“ řekli zklamaně hoši, kteří přípravě vozítka věnovali více než sto hodin. „Dnes jsme na něm pracovali do čtyř do rána,“ podotkl Jan Ocelík.
Soutěž oslovila nejen technické školy, účastnil se také tým ze Sportovního gymnázia Plzeň. A znovu šlo o dramatickou jízdu, která klukům přivodila opravdu horké chvilky. „Měli jsme problémy s kalibrací, poprvé jsme používali tento algoritmus a cukalo to,“ vysvětlil Šimon Lintimer, proč jim vozítko při prvních jízdách neustále vylévalo vodu z kelímku.
„My jsme se modlili, aby se zase nevylila voda, šplouchala ven jako o život. Už jsem si říkal, tak to jsme v pytli, ale naštěstí jsme to rozchodili,“ doplnil jeho kolega František Marek po uznané jízdě.
Zaznamenaný čas mělo nakonec jen 9 týmů. „Celkem 13 týmů nemá čas, nesplnily soutěžní kritéria,“ uvedla vedoucí odboru školství Plzeňského kraje Jaroslava Havlíčková.
Spokojeni v cíli byli studenti Technické školy Daruvar. „Excelentní, opravdu dobré,“ byli nadšení po své velmi rychlé jízdě Chorvati David Vacka, Lukas Brdal, kteří se svému robovozítku věnovali poslední dva týdny téměř nepřetržitě. „My jsme kluky vytahovali i z výuky, aby mohli na vozítku pracovat,“ svěřil se jejich mentor a učitel Tomislav Kral. Ten pochází z české menšiny žijící v chorvatském Daruvaru a do Plzně jezdí se svými studenty na robosoutěž pravidelně. „Jsme tu od prvního ročníku. Už jsme měli i první a druhá místa. U nás máme státní robosoutěž, ale s touto mezinárodní v Plzni se to nedá srovnat,“ řekl chorvatský učitel.
Boj o nejrychlejší časy v plzeňské Techmanii byl ale pro soutěžní týmy jen jednou z disciplín. Hodnotil se i design autíček, prezentace v anglickém jazyce a jeden tým si odnesl i titul celkový vítěz soutěže. Vše hodnotí odborná porota. „Je složená z odborníků ze Západočeské univerzity a jeden člen poroty je z vysoké školy ze Slovenska,“ upřesnila Jaroslava Havlíčková.
Týmy se snaží, aby jejich vozítka zaujala netradičním vzhledem. K vidění tak byla například Lego kostka, šumavský robotraktor, chorvatská loďka atd. „Pro nás byl nejtěžší design, na to nejsme úplně dobří,“ uvedli Vít Kučera a Dominik Schwarz ze SOŠ a SOU Sušice.
Hodnotit vzhled není ale lehké ani pro porotce. „Design, to je pro porotce těžká práce, soutěžní vozítka jsou nádherná. Týmy si dávají velkou práci, dbají na to, aby robovozítka svítila, mají technické novinky,“ řekla Jaroslava Havlíčková a doplnila: „Pátý ročník má letos velmi vysokou úroveň. Oproti prvnímu ročníku je to velký posun, technicky, designově, jsou vidět nové technologie.“
Předseda poroty uvítal, že robosoutěž vzbudila zájem i mezi studentkami. „Vítěz může být jen jeden, ale já oceňuji, že máte zájem dělat něco navíc. Že máte chuť dozvídat se něco nového,“ řekl předseda odborné komise Miloš Železný z FAV ZČU a ocenil, že soutěž není jen mužská záležitost, ale účastní se i ženy.
5. ročník Mezinárodní robotické soutěže „ROBO-VOZÍTKO PLZEŇ 2024“ se konal v Plzni od 4. do 7. března. Soutěž pořádá Plzeňský kraj ve spolupráci se Západočeskou univerzitou. Soutěžní jízdy proběhly 5. března v Techmania Science Centru, která je partnerem soutěže.
Chorvati nakonec stáli na všech třech stupních celkových vítězů. „Tvrdě jsme pracovali několik posledních měsíců,“ vysvětlil důvod úspěchu všech třech chorvatských týmů Karlo Mlinarić, který se svým kolegou Janem Duškem převzal první cenu.
„My jsme to vážně neočekávali. Znamená to, že děláme dobrou práci a že se naše snaha a energie zúročila. My na své děti přenášíme naši pozitivní energii a tady jsou výsledky. Děkujeme všem, soutěž v Plzni je velmi dobře zorganizovaná,“ řekl za chorvatský tým na konci soutěže Tomislav Kral, který je mentorem chorvatských studentů.
Výsledky soutěže:
Celkový vítěz soutěže:
1. místo: Tehnička škola Daruvar, tým ve složení Jan Dušek, Karlo Mlinarić
2. místo: Tehnička škola Daruvar, tým ve složení David Vacka, Lukas Brdal
3. místo: Tehnička škola Daruvar, tým ve složení David Plh, Ivan Hušek
Nejlepší jízda: Tehnička škola Daruvar, tým ve složení Jan Dušek, Karlo Mlinarić
Nejlepší design: Tehnička škola Daruvar, tým ve složení Jan Dušek, Karlo Mlinarić
Nejlepší prezentace v anglickém jazyce: Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Plzeň, ve složení Jan Ocelík, Václav Straka
Foto QAP