QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Strážníci městské policie Plzeň pomohli zachránit vystresovanou srnu - FOTKY

04.10.2023 15:01

V úterý 3. října proběhla společná akce Městské policie Plzeň a Záchranné stanice živočichů Plzeň. V jedné z firem na Borských polích uvízla v oploceném areálu srna.

zachráněná srna MP_1023_DESOP
zachráněná srna MP_1023_DESOPzachráněná srna MP_1023_DESOP (1)zachráněná srna MP_1023_DESOP (2)zachráněná srna MP_1023_DESOP (3)zachráněná srna MP_1023_DESOP (4)zachráněná srna MP_1023_DESOP (5)zachráněná srna MP_1023_DESOP (6)zachráněná srna MP_1023_DESOP (7)zachráněná srna MP_1023_DESOP (8)zachráněná srna MP_1023_DESOP (9)zachráněná srna MP_1023_DESOP (10)zachráněná srna MP_1023_DESOP (11)zachráněná srna MP_1023_DESOP (12)

To, že se v oploceném areálu stavebnin uprostřed průmyslové zóny Borská pole pohybuje vystresovaná srna, nahlásil na dispečink městské policie personál firmy.

„Dvoučlenná posádka odchytové skupiny MP Plzeň byla na místě do několika minut už kolem poledne. Profesionálně zmapovala pohyb srny po areálu, výborně vyhodnotila situaci a pokusila se zvíře odchytit. To se jim bohužel bez sítě nepodařilo, a tak po telefonické konzultaci jsme se domluvili, že se na lokalitě potkáme zhruba za dvě hodiny,“ informoval o události Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů Plzeň.

Karel Makoň na místo dorazil i s odchytovou sítí. „Tu jsme společně se strážníky natáhli k plotu, u kterého bylo zvíře zalehlé ve vysoké trávě. Následně po šetrném vyplašení z úkrytu srna vběhla přesně tam, kam jsme chtěli, a během několika vteřin ji kolega od městské policie okamžitě zpacifikoval a odchytil,“ popsal odchyt Makoň.

Takový odchyt vystresované srny není jednoduchý, má svá přísná pravidla. „Jednak se jedná o poměrně nebezpečné a silné zvíře, které může vás i sebe při neodborné manipulaci ošklivě poranit. Spárkatá zvěř je navíc velice citlivá i na přímý kontakt s člověkem, přehřátí a stres. Proto při odchytu hraje zásadní roli hlavně čas, délka zásahu, ale i správná manipulace a převoz zvířete zpět do volné přírody,“ vysvětluje Karel Makoň.

Například srnu nesmíte přetočit přes hřbet. „Běhy se musí vždy řádně fixovat, a to zalehnutím těla zvířete a fixací zadních i předních následně k sobě. Převoz musí být opět břichem dolů tak, aby se zvíře nepřetočilo. Při vypouštění se povolují nejdříve přední nohy, pak zadní, pak se sundává clona očí,“ vysvětlil Makoň.

„I v tomto případě předvedli strážníci Městské policie Plzeň perfektní výkon, operativní a profesionální přístup, který této srně zachránil život,“ pochválil práci strážníků.

Srna byla vypuštěna do lesa u Nové Hospody.

Foto DES OP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT