QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Teploty klesají, zima je tu. Máte správně zabezpečené vodoměry?

23.11.2023 19:22

S blížící se zimou přichází nebezpečí poškození vodoměrů. Vodárna radí, jak předejít mnohatisícovým škodám.

vodoměr_Vodárna Plzeň

Vodoměry zkontrolujte zejména na chatách a chalupách a zabraňte tak škodám, které může špatně zabezpečený vodoměr způsobit.

Právě nyní je nejvyšší čas zkontrolovat a zabezpečit vodoměr a postarat se, aby zařízení nepoškodil mráz. "Vytékající voda totiž může značně poškodit nejen samotný vodoměr, ale majetek v celém objektu. Chránit vodoměr před poškozením je ze zákona povinností odběratele, který se o něj musí starat tak, aby fungoval bez problémů. Většinou je v jeho nemovitosti nebo na jeho pozemku. Pokud má odběratel podezření, že vodoměr správně nefunguje, může zavolat na vodárnu (tel. č. 377 413 190) a požádat o jeho kontrolu," uvedla mluvčí Vodárny Plzeň Dana Veselá.

Tam, kde jsou vodoměry umístěny ve venkovních šachtách, je třeba dbát na to, aby prostor nemohl být zaplaven povrchovou vodou. "Doporučujeme uzavřít přívod vody před vodoměrem a potrubí za ním vypustit. Pokud je rozvod opatřen uzávěrem před i za vodoměrem, necháme uzávěr za měřidlem otevřený a sestavu obalíme izolační vrstvou, třeba polystyrenem. Nevhodné jsou různé deky a další textilie, které podléhají hnilobě," dodala Veselá s tím, že by se mělo dbát také na pečlivě uzavřená okna v místnostech, kde je vodoměr umístěný, například ve sklepních prostorách.

Zámrzná hloubka je asi 1,5 metru pod povrchem země. Do této hloubky by vodoměr teoreticky zamrznout neměl, pro jistotu je ale dobré ho stejně ochránit.

Poškodit vodoměr teplem může i sám odběratel, který se snaží již zamrzlou vnitřní instalaci (včetně vodoměru) rozehřívat otevřeným ohněm. "To ale v žádném případě nedoporučujeme, protože po tomto zásahu vodoměr zpravidla už měřit nebude a musí se vyměnit," doplnila mluvčí Veselá.

Foto Vodárna Plzeň

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24