QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Kupujeme drahé léky nebo bereme raději na předpis?

14.02.2011 16:49

V době, kdy chřipka řádí v plné síle je mnoho z nás nemocných. Přesto nemarodíme doma. Jaké léky se kupují a podléháme reklamě? To se vydal zjistit QAP do lékárny.

Chřipka na vás číhá na každém kroku a vy přesto, pokud vás přemůže, nezůstáváte doma. Kupují se reklamní léky nebo raději Češi chodí na předpis? QAP to zjišťoval v lékárně.

V současné době stále platí, že první tři dny nemocenské jste doma zadarmo. Také poplatky u lékaře spoustu lidí odradí od návštěvy v ordinaci. Vydali jsme se do lékárny zjistit, zda se kupují léky z reklam a proč.

"Mladší pacienti, kteří chodí do práce, ti nejvíce podléhají reklamě. Také jde většinou o přípravky dražší takže i to je vlastně rozhodující činitel u nákupu těchto léků," vysvětluje PharmDr. Jaroslava Šašková z lékarny ve Starém Plzenci.

Také je to u mladších jednodušší proto, že neberou žádné další léky, narozdíl od lidí straších. "U těch mladších pacientů také nejsou takové kontraindikace vzhledem k množství léků, které berou. Jsou to například léky na tlak nebo na srdce, ti starší pacienti tyto volně prodejné léky obvykle nesmí," doplňuje Šašková.

Co se nejvíce kupuje

Coldrex, Paralen Hot drink, Febrisan. Tyto léky jsou podle magistry Šaškové nejvíce prodávány a právě mladší lidem. Pak se nejčastěji používá Paralen, Panadol, Acylpirin, Aspirin. To už ovšem patří mezi léky, které mohou užívat i například srdcaři a jinak chronicky nemocní lidé.

Marodí se na neschopence?

"Určitě lidé více zůstávají doma bez toho, aniž by měli pracovní neschopnost. Hodně pacientů to praktikuje tak, že si i dojdou k lékaři, ale léky si koupí a na nemoc si berou dovolenou," konstatuje zkušená lékarnice.

Je nad slunce jasné, že na neschopence je méně lidí a také méně jich navštěvuje ordinace. Zkrátka jdou, koupí si nějaký volně prodejný lék, na několik dnů zalehnou, vezmou si v práci volno a pak ještě za pochodu doléčují nemoc. Ruku na srdce, patříte také mezi tyto pacienty?

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Šeříkovka Lordi
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA nová FABIA