U Makra nestíhají. Vedení města Plzně kritizuje pomalé tempo prací i odklad dokončení

16.07.2025 10:11

Práce na vytížené křižovatce U Makra v Plzni se opozdí kvůli nečekané komplikaci s vysokonapěťovým kolektorem. Zhotovitel žádá o prodloužení, město nesouhlasí.

 Velká uzavírka u Makra začíná už brzy_0525_QAP (10)

Rekonstrukce jedné z nejvytíženějších plzeňských křižovatek U Makra se pravděpodobně nestihne dokončit do původního termínu 31. října. Za zpoždění může nečekané poškození podzemního kolektoru s vysokým napětím, které se podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nepodařilo včas identifikovat kvůli chybným údajům v dokumentaci.

„Předpokládáme, že stavba bude prodloužena přibližně o čtyři týdny. Dokončení stavebních prací se tak nově očekává na konci října,“ potvrdil QAPu mluvčí ŘSD Adam Koloušek.

Problém vznikl při frézování původního asfaltového souvrství. „K prodloužení termínu došlo v souvislosti s poškozením krycí desky kolektoru uloženého pod vozovkou. V kolektoru je vedeno vysoké napětí, přičemž jeho uložení bylo v menší hloubce, než uváděla projektová dokumentace. Z tohoto důvodu bylo nutné přeprojektovat a opravit schránku kabelovodu tak, aby bylo možné položit novou konstrukci vozovky, což vedlo ke zmíněnému zdržení,“ doplnil Koloušek.

Město Plzeň, které se na projektu podílí spolu se státem a krajem, s posunem termínu nesouhlasí. Náměstek primátora pro dopravu Aleš Tolar zdůraznil, že byl o dodržení termínu dokončení ujištěn ještě na konci května. Přestavba křižovatky, jejíž celkové náklady se pohybují okolo 274 milionů korun, je financována společně městem, státem a Plzeňským krajem. Stavbu provádí sdružení firem Eurovia CZ a Berger Bohemia.

„Ačkoliv mě ještě poslední květnový den při brífinku na místě stavby před novináři ředitel dodavatelské firmy Eurovia ubezpečoval, že vše běží dle plánu a ve smlouvě uzavřený termín konce školních prázdnin není ohrožen, hned o pár hodin později na stavbě došlo k poškození podzemního kolektoru vysokého napětí, který byl uložen v jiné hloubce než předpokládal projekt,“ uvedl Aleš Tolar.

Zhotovitel nyní mluví o dokončení na přelomu září a října, což náměstek kritizuje.S posunem termínu nesouhlasím a nebudu coby pověřený zastupitel dávat souhlas k prodloužení dopravních omezení. Požaduji, aby zhotovitel nasadil na stavbě větší počet zaměstnanců a techniky a tím dohnal časovou ztrátu,“ říká Aleš Tolar.

Podle něj firmy často kalkulují bez dostatečných rezerv: „Jsem přesvědčený, že kdyby firmy od začátku ke stavbě přistoupily zodpovědněji, s větší vážností a s větším personálním nasazením, mohly si vytvořit dostatečnou rezervu pro případ mimořádné situace, která se v místě dala předpokládat.“

„Bohužel situace na trhu není taková, aby u zakázek podobného rozsahu mohl veřejný zadavatel tvrdě tlačit na maximální zkrácení termínu a neohrozil tím veřejnou soutěž a tím i akci jako takovou. Zkrátka stavebních akcí je hodně, kvalitních firem a lidí málo. V případě okružní křižovatky u Makra je navíc město Plzeň vedle kraje a státu jen jedním ze tří spoluinvestorů," dodal náměstek primátora pro dopravu Aleš Tolar.

K průběhu prací se kriticky vyjádřil i primátor města Roman Zarzycký. Ve videu na sociálních sítích upozornil na nízkou intenzitu prací přímo na místě stavby: „Je pátek, pracovní doba, jel jsem se podívat, jak probíhají stavební práce. Eurovia nám začala říkat, že tuto společnou investici, kterou řídí zejména ŘSD a město Plzeň na ní přispívá třetinu finančních prostředků, nestihne v termínu dokončit. Posuďte sami, tempo je fakt vražedné,“ zkritizoval dění u Makra primátor.

Základní informace k přestavbě okružní křižovatky u Makra naleznete v článku ZDE.

Foto ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT