12.12.2024 9:49
11.12.2024 15:28
Obří loutky, světelná show a dechberoucí představení. Plzeň v roce 2025 bude žít kulturou
11.12.2024 14:24
Šumavský Špičák zahájí o víkendu lyžařskou sezonu! Využijte slevy na skipasy
V Bolevci zasadili lípu svobody a připomněli si odvahu Barbory Raisové
Před selským statkem U Matoušů byla 4. května zasazena lípa svobody.
Akce je spjata s historickou událostí, která se zde odehrála 4. května 1945 v samém závěru druhé světové války. Barbora Raisová tehdy na mohutnou lípu před statkem vyvěsila československou vlajku, a to den před vypuknutím povstání. Lípa šla v roce 1960 k zemi a nyní, 78 let od konce války, byla zasazena nová. Akce byla součástí doprovodného programu letošních Slavností svobody.
Statek U Matoušů patřil rodině Raisových, za války jej však obsadili Němci, sídlila zde motorizovaná jednotka, která odsud rozvážela poštu po svých vojenských jednotkách v Plzni a okolí. Obyvatelka statku Barbora Raisová se 4. května 1945 z vysílání zahraničního rozhlasu dozvěděla, že se od západu blíží američtí vojáci a pokračují dál směrem na Plzeň. „Němci už se v tu chvíli balili a chystali se k odchodu. Paní Raisová přesvědčila místního kováře Martina Peška, aby jí pomohl vyvěsit československou vlajku na lípu před stavením. Vlajka tam visela několik hodin, než si jí při odchodu všimli němečtí vojáci a sestřelili ji,“ vysvětlil správce statku U Matoušů Martin Kolovský. Nikomu se naštěstí nic nestalo.
Barbora Raisová byla odvážná žena, osud k ní ovšem nebyl moc přívětivý. Po válce žila dál na statku a přistěhovala se k ní její sestra Marie Škrábková. V roce 1952 byl statek zabrán JZD a Barbora Raisová, která překládala dopisy z angličtiny, byla odsouzena za velezradu, hrozilo jí doživotí, nakonec jí soud vyměřil 18 let vězení. „Trest jí byl později zmírněn, propuštěna byla v roce 1956,“ řekl k tomu Jaroslav Čechura. Marie Škrábková v roce 1972 zemřela a na statek se v roce 1973 nastěhoval její syn Karel, který v něm žil samotářsky až do roku 2002. Barbora Raisová, které místní říkali Bábinka, zemřela v roce 1978 ve svých 79 letech.
Barbora Raisová tehdy projevila nesmírnou odvahu. „Bylo to den před vypuknutím povstání a dva dny před příchodem Američanů do Plzně. Na její hrdinný čin bychom neměli zapomenout,“ podotkl bolevecký rodák Jaroslav Čechura.
Kolem dvou set let stará lípa, na které těsně před koncem války zavlála ona československá vlajka, padla při vichřici v roce 1960. „My místo ní jsme vysadili novou lípu, a připomínáme si tak tuhle událost, která je významná nejen pro Bolevec, ale i pro celou západočeskou metropoli,“ uvedla starostka Jedničky Ivana Bubeníčková.
Akce se uskutečnila ve spolupráci městského obvodu Plzeň 1, Správy veřejného statku města Plzně, Národního památkového ústavu, spolku Bolevecká příroda, dobrovolných hasičů z Bolevce a spolku hasičů z Košutky.
foto: MO Plzeň 1