QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

V Červenohrádecké ulici bude zahájena stavba okružní křižovatky

12.02.2024 9:35

Oprava Červenohrádecké ulice v Plzni vstupuje do další etapy. Lidé se musí obrnit trpělivostí.

červenohrádecká_ilustrační_MMP_0224

V pondělí 19. února 2024 začne výstavba nového kruhového objezdu v křížení ulic Červenohrádecká, K Fořtovně a V Mokřinách v Červeném Hrádku.

„Začíná čtvrtá fáze, která by měla být hotova koncem května letošního roku. Pátá, tedy poslední část, pak začne v červnu a skončí v září, kdy bude kompletně dokončen celý úsek od křižovatky ulic Hrádecká a Staroveská za křižovatku s ulicí K Fořtovně,“ uvedl technický náměstek primátora města Plzně Pavel Bosák.

Oprava Červenohrádecké ulice zahrnuje kompletní rekonstrukci komunikace, vybudování chodníků a cyklostezek, veřejného osvětlení, dešťové kanalizace a přeložky inženýrských sítí.

Kvůli dlouhé objízdné trase bude omezena dopravní obsluha Červeného Hrádku, linky hromadné dopravy povedou náhradní trasou a přes dočasně umístěné zastávky. „Veřejná doprava bude využívat objízdnou trasu Červenohrádeckou a dále po dálničním přivaděči a přes obce Kyšice a Dýšina. Spoje MHD budou jezdit jednosměrně, od konečné Doubravka kolem Ústředního hřbitova do zastávky Na Rozcestí a pak opravenou částí ulice Červenohrádecká zpět do Doubravky,“ popsal Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.

Současná konečná Červený Hrádek nebude po dobu stavby spoji MHD obsluhována. „Dopravní omezení jsou pro občany Červeného Hrádku jistě nepříjemná, ale jedná se o velmi složitou a náročnou stavbu, jejíž výsledkem bude už letos znatelně lepší stav komunikací a větší bezpečí pro chodce,“ doplnil Aleš Tolar.

Zastávky Na Samotě, Nad Hrádkem a zastávka Červený Hrádek, která bude dočasně umístěna v mírné odsunuté poloze v ulici Vesnická, obslouží během stavby pouze spoje příměstské linky 254.

Cestující by proto měli věnovat zvýšenou pozornost jízdním řádům všech dotčených linek. Provoz Senior expresu pro držitele průkazu ZTP, ZTP/P a seniory starší 70 let je do Červeného Hrádku zachován,“ upozornil Miroslav Klas z Úseku veřejné dopravy a cyklodopravy Správy veřejného statku města Plzně.

Rekonstrukce si vyžádá změny v dopravě automobilové i veřejné. Dotkne se ale i cyklistů, protože místem prochází mezinárodní cyklotrasa č. 3 a městský cyklistický okruh č. 2151. Během stavby pojedou cyklisté po objízdné trase vyznačené v terénu. Povede ulicemi V Hájku a Pod Hospodou. Na cyklotrase č. 3 budou navíc ještě viset mapky se zakreslenou objížďkou a stručnou informací nejen v češtině, ale i v angličtině a v němčině.

„Pevně věřím, že se stavbu podaří dokončit ještě letos. Uděláme tak pomyslnou tečku za investicí, o kterou lidé z Červeného Hrádku a Újezdu usilovali dlouhá léta. Všem občanům, kterých se dopravní omezení výrazně dotkla, bych chtěl poděkovat za trpělivost,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Celkové náklady jsou 94,213 milionu korun bez DPH, z toho město Plzeň zaplatí 28,939 milionu korun a Plzeňský kraj zastoupený Správou a údržbou silnic Plzeňského kraje 65,274 milionu korun.

„Jsme rádi, že se oprava této významné komunikace posunula do další fáze. Jedná se o stěžejní dopravní akci v Červeném Hrádku, která přispěje k bezpečnosti řidičů, chodců i cyklistů,“ uzavřel starosta čtvrtého městského obvodu Tomáš Soukup.

Foto MMP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24