QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

V krajských nemocnicích pomáhá pacientům virtuální realita

01.11.2023 8:10

Moderní technologie otevírají nové možnosti zejména v rehabilitaci pacientů. Jak pomáhá v krajských nemocnicích virtuální realita? Čtěte v článku.

VR Nemocnice PK_1023_PK

Virtuální realita motivuje pacienta k navýšení intenzity cvičení i kvality provedení. Ve zdravotnictví pomáhá především při rehabilitaci. VR se začíná uplatňovat už i v Nemocnicích Plzeňského kraje. Moderní technologie byly nasazeny v nemocnici v Horažďovicích, Domažlicích a Klatovech. Testovat se bude v Rokycanech.

„Rehabilitace ve virtuální realitě jsou nejčastěji implementovány na rehabilitační oddělení či při následné rehabilitaci, jak pro ambulantní, tak pro lůžkové pacienty. Ale je možné se pohybovat i na dalších odděleních jako je neurologie, onkologie, LDN, psychiatrie či ORL. Uplatňujeme nejnovější technologie tam, kde jsou opravdu užitečné,“ uvedl náměstek pro oblast zdravotnictví Plzeňského kraje Pavel Hais.

„Nechceme při rehabilitaci nahrazovat lidský kontakt, ale využít přidanou hodnotu - poskytnout vizuálně-prostorovou stimulaci v kvalitě a frekvenci, které bychom jinak nedosáhli. Tím pacienty k pohybu více motivujeme,“ dodal Hais.

Rehabilitace ve VR mají široké spektrum využití, hodí se pro neurologické, ale i onkologické pacienty. Moderní technologie dokáží ulevit od bolesti a posílit svalstvo.

„Jde o klasické ortopedické diagnózy, kde řešíme pacienty po úrazech a operacích horních končetin. Dále pro neurologické pacienty po mozkové příhodě, s roztroušenou sklerózou, nebo s neurodegenerativními poruchami jako je např. Alzheimerova či Parkinsonova choroba. Aktivizace a pain management ve virtuální realitě je vhodný zejména pro onkologické pacienty, kteří potřebují ulevit od bolesti a zvýšit fyzickou sílu. Také pro pacienty na LDN, oddělení geriatrie a následné péče, kteří potřebují nové stimuly a trénink kognitivních funkcí,“ upřesnil Konstantin Novikov z VR Medical.

Aktuálně se po zdravotnických zařízeních v Plzeňském kraji bude do konce roku využívat kolem 30 licencí/sad. Pořízený hardware je majetkem nemocnice a je vybaven speciálním softwarem. Terapeuti mají k dispozici několik desítek aplikací, které se zaměřují na hrubou motoriku, jemnou motoriku, kondici, kognici, nácvik běžných denních činností či pain management.

„Z těchto aplikací jsou tvořeny terapeutické plány, které mají jasně definované terapeutické cíle a pacienta vedou k jeho dosažení. Zároveň se v terapeutických plánech jednotlivé aplikace střídají tak, aby byl obsah pro pacienty pestrý a pacienti byli neustále motivováni překonávat své limity,“ dodal náměstek Hais.

Foto PK

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380_
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte_copy