15.06.2025 17:40 15.06.2025 19:54
15.06.2025 13:31
Tajná šlechtická svatba v Přešticích: Dorazil i belgický král. Podívejte se na FOTKY!
15.06.2025 10:00
V Dobřanech padl teplotní rekord. Dnes ale pozor, hrozí bouřky a vítr
V Plzni byl letos velký zájem o jazykové kurzy češtiny pro cizince
Město Plzeň i v letošním roce připravilo prostřednictvím svého odboru sociálních služeb projekt s názvem Integrace držitelů dočasné ochrany v Plzni v roce 2024, na jehož realizaci získalo dotaci od ministerstva vnitra. Mezi hlavní aktivity podporované v rámci projektu patří kurzy češtiny, o které je dlouhodobě velký zájem.
Letošních kurzů se zúčastnilo téměř 400 cizinců, dospělých i dětí. Díky poskytnuté dotaci se zrealizovalo celkem 17 jazykových kurzů češtiny, a to ve spolupráci s Poradnou pro cizince Diecézní charity Plzeň a dále ve spolupráci s lektorkou Veronikou Rožánkovou.
Slavnostního ukončení jazykových kurzů, které se uskutečnilo v prostorách 2. základní školy Plzeň a v Komunitním centru Diecézní charity Plzeň, se kromě většiny účastníků kurzů zúčastnili také lektorky jazykových kurzů, zástupci Diecézní charity Plzeň a zástupci Odboru sociálních služeb Magistrátu města Plzně, který projekt integrace cizinců připravuje.
„Velice si vážíme každého z Vás, kteří věnujete svůj volný čas studiu češtiny. Vyjadřujete tak svou snahu porozumět nám, hovořit s námi a zapojit se co nejvíce do naší společnosti. Jsem rád, že Vám pořádáním těchto kurzů můžeme pomoci alespoň tímto způsobem usnadnit Vaši složitou situaci a život v novém prostředí,“ řekl během slavnostního ukončení Lukáš Mařan, vedoucí Odboru sociálních služeb Magistrátu města Plzně, od kterého přijali účastníci kurzů osvědčení a drobné dárky za absolvování kurzů.
Schopnost porozumět českému jazyku je dle magistrátu jedním z klíčových předpokladů pro snadnou integraci cizinců do majoritní společnosti. „Jsem ráda, že jsou jazykové kurzy v našem městě realizované v takovém rozsahu a že i sami cizinci vnímají potřebu se češtině naučit. Poptávka po kurzech stále převyšuje jejich nabídku,“ uvedla Blanka Kvardová z magistrátního odboru sociálních služeb.
Foto MMP