QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

V Plzni se diskutovaly povodně a situace na Klabavě

13.01.2015 19:31

Hlavním tématem jednání předsedů bezpečnostních rad obcí s rozšířenou působností byla v úterý 13. ledna opatření na řece Klabavě na Rokycansku.

setkání_Klabava

Zvládání krizových situací a zejména problematika povodní, to byla hlavní témata jednání setkání předsedů bezpečnostních rad obcí s rozšířenou působností, které se uskutečnilo v úterý 13. ledna na krajském úřadě.

Důvodem setkání bylo informování starostů o bezpečnostní problematice, kromě informací o přípravě a řešení mimořádných událostí a krizových situací byla také pozornost věnována povodním, jejich zvládání a řešení stavů po povodni.

"Při této příležitosti jsem svolal se zástupci Povodí Vltavy a starostů koordinační schůzku, abychom se vzájemně informovali o situaci na Klabavě a případně dohodli další postup," vysvětlil hejtman Václav Šlajs.

Generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala informoval o právě otevřeném dotačním programu Podpora prevence před povodněmi III, ze kterého mohou obce čerpat prostředky. "V minulém programu bylo podpořeno 14 projektů za více než čtvrt miliardy korun. Nyní se snažíme se starosty připravit opatření, která by bylo možné v rámci nového programu realizovat," uvedl Kubala.

Zdůraznil také potřebu vybudování nádrže v oblasti Amerika ve vojenském prostoru Brdy. "Bez nádrže nebudou mít protipovodňová opatření na řece Klabavě patřičnou efektivitu," uvedl Kubala a dodal, že do budoucna bude nutné řešit i zajištění dostatku vody v případě sucha. V současné době bylo zadáno zpracování studie proveditelnosti, jejíž výsledky budou známy v polovině letošního roku.

Zbudování nádrže Amerika podporuje také starosta Hrádku u Rokycan a předseda Sdružení měst a obcí Jaroslav Perlík. "Na základě výběrového řízení byla vybrána společnost, která zpracuje do poloviny června letošního roku studii týkající se protipovodňových opatření na Klabavě, soustředěných do oblasti vojenského újezdu Brdy," informoval přítomné Perlík. Situace na Klabavě se začala řešit v červnu minulého roku, kdy hejtman Václav Šlajs vyvolal jednání mezi zástupci Povodí Vltavy a představiteli obcí, které leží na toku Klabavy.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Superb new