QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

V Plzni se mění městský mobiliář, dojde i na sadový okruh

12.03.2024 11:34

Město Plzeň začalo s postupným obnovováním a sjednocováním venkovního městského mobiliáře. Do ulic postupně umístí zrenovované nebo nové lavičky a odpadkové koše.

Lavičky Plzeň_ilustrační_0324_QAP
Lavičky Plzeň_ilustrační_0324_QAPnový mobiliář_Plzeň_0324_MMP

Asi každý Plzeňan postřehl nové lavičky v historickém centru města. Město v obnově mobiliáře pokračuje, v nejbližších týdnech se bude věnovat sadovému okruhu.

„Začali jsme s výměnou laviček na náměstí Republiky během února. Je tam nyní třicet kusů nových laviček, nahradily ty původní ve špatném stavu. Jsou ukotveny napevno v místech, kde nebudou překážet při kulturních a společenských akcích,“ popsal Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.

Nové lavičky se středovou loketní opěrkou, která znemožňuje polehávání na lavičkách, vzbudily mezi Plzeňany pozdvižení. Psali jsme ZDE.

S obnovou mobiliáře pokračuje SVSMP také ve Smetanových a Kopeckého sadech, v Mlýnské strouze a v sadech Pětatřicátníků.Lavičky v těchto lokalitách budou odmontovány, opraveny a vráceny na původní místo. Ve Smetanových a Kopeckého sadech jsou aktuálně lavičky mobilní, ty budou po repasi opět napevno ukotvené, aby je lidé nepřemisťovali, jako tomu bylo dosud,“ vysvětlil Aleš Tolar. Doplnil, že v Mlýnské strouze správa veřejného statku vymění staré dubové lavičky za nové, v sadech Pětatřicátníků pak budou lavičky rovněž zrepasované.

Novinkou v ulicích jsou odpadkové koše, které mají větší objem.

První březnový týden začala městská společnost Čistá Plzeň vyměňovat odpadkové koše v sadovém okruhu. Na zkoušku budou osazeny koše, které oproti stávajícím třicetilitrovým nádobám mají objem padesát litrů.

Nové koše mají čtvercový půdorys a jejich horní část je kulatá, aby se nádoba nedala kutálet. „Jde o kompromis mezi požadavky památkářů, kteří navrhovali nádoby z hlazeného betonu a mezi Čistou Plzní, která požadovala dostatečnou životnost, snadnou údržbu a obsluhu,“ informoval Pavel Bosák, technický náměstek primátora.

Pilotní projekt v terénu ověří, zda je tento typ koše vhodný do města. Podle výsledků se pak daný typ košů může zahrnout do koncepce městského mobiliáře.

„S výměnou, montáží a demontáží košů jsme začali u Divadla J. K. Tyla a budeme postupovat sadovým okruhem k Brance, Západočeskému muzeu až k Mlýnské strouze. Výměna by měla být dokončena do poloviny dubna,“ dodal Pavel Bosák.

Plzeň vychází z Koncepce městského mobiliáře, která jí má pomoci vytvořit efektivním a estetickým způsobem čitelné a kultivované městské prostředí.

„Koncepce městského mobiliáře má pomoci, aby mobiliář byl prostě účelný a pěkný. Aktuálně máme v ulicích téměř 150 typů různých laviček, nebo řadu dalších jiných prvků mobiliáře bez správy, to je třeba změnit. Koncepce zahajuje dlouhodobý proces, který má důležité cíle, tedy posílit image města, zjednodušit a zrychlit práci při výběru a umisťování městského mobiliáře, zjednodušit údržbu a redukovat vizuální smog,“ sdělil Jaroslav Holler, vedoucí Úseku veřejného prostoru a životního prostředí ÚKRMP.

Foto QAP a MMP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380_
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte_copy