01.05.2025 19:13
Složky IZS zachraňovaly odpoledne tonoucího muže
Muž se topil v Berounce v Plzni u sv. Jiří
01.05.2025 19:13
Muž se topil v Berounce v Plzni u sv. Jiří
01.05.2025 14:30
01.05.2025 10:00
Hasiči neměli žádný výjezd související s pálením čarodějnic
V neděli 30. března proběhlo v dopoledních a odpoledních hodinách v Třemošné krajské cvičení humanitárních jednotek. Cvičení pořádal oblastní spolek Českého červeného kříže Plzeň, respektive jeho Záchranný tým. Kromě Záchranného týmu ČČK Plzeň se na akci podíleli také členové humanitárních jednotek z Tachova a Klatov.
Námětem cvičení bylo simulované tornádo, které zasáhlo oblast Třemošné. Úkolem cvičících bylo zajistit péči o osoby evakuované ze zasažené oblasti. Evakuovanými byla více než dvacítka figurantů, kteří se aktivně zapojili do simulace krizové situace.
Evakuace probíhala za pomoci třemošenských dobrovolných hasičů, kteří figuranty transportovali od místní hasičské stanice. Následně bylo v Domě dětí a mládeže v Třemošné vybudováno evakuační středisko. Zde probíhala evidence příchozích, ošetřování zraněných a poskytování základního zázemí.
„Součástí evakuačního střediska bylo i zázemí s lehátky a občerstvením. V improvizovaném gastro stánku byly podávány párky v rohlíku, bagety, čaj, voda, káva a sušenky. Během cvičení byly simulovány i zdravotní komplikace evakuovaných, které musely zasahující týmy řešit," uvedla Lada Brožová, ředitelka oblastního spolku OS ČČK Plzeň.
Členové humanitárních jednotek prováděli také monitoring potřeb zasaženého obyvatelstva v terénu. Důležitou roli sehráli specialisté na první psychickou pomoc a psychosociální podporu.
„V rámci cvičení byl také zřízen štáb, kterému velel Ing. Radek Švanda. Štáb měl na starosti koordinaci celého zásahu, komunikaci mezi jednotlivými složkami a řízení průběhu evakuace a pomoci evakuovaným," doplnila Lada Brožová.
Celkově se cvičení zúčastnilo 21 cvičících a 23 figurantů. Vedoucím cvičení a hlavním organizátorem byl velitel Záchranného týmu ČČK Plzeň pan Martin Mareška, který k průběhu cvičení uvedl: „Toto cvičení nám umožnilo otestovat spolupráci našich týmů v reálné krizové situaci. Každý účastník měl možnost si vyzkoušet, jaké to je pomáhat v podmínkách podobných těm, které mohou nastat při skutečných katastrofách. Získané zkušenosti jsou pro nás neocenitelné a pomohou nám být ještě lépe připraveni na případné ostré nasazení. Při plánování i samotné realizace cvičení jsme využili poznatky, které jsme získali při ostrém nasazení na povodních na podzim 2024 v Jeseníkách.“
„Velké poděkování patří Domu dětí a mládeže Třemošná, obci Třemošná a místním hasičům za významnou podporu při organizaci cvičení. Speciální poděkování náleží členům Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, kteří se podíleli na vyhodnocení cvičení jako pozorovatelé. Poděkování patří rovněž všem zasahujícím, figurantům a rozhodčím, kteří svou účastí přispěli k úspěšnému průběhu této důležité akce," uzavřela Lada Brožová, ředitelka oblastního spolku OS ČČK Plzeň.
Foto a text OS ČČK Plzeň