01.05.2025 19:13
Složky IZS zachraňovaly odpoledne tonoucího muže
Muž se topil v Berounce v Plzni u sv. Jiří
01.05.2025 19:13
Muž se topil v Berounce v Plzni u sv. Jiří
01.05.2025 14:30
01.05.2025 10:00
Hasiči neměli žádný výjezd související s pálením čarodějnic
Pět významných plzeňských osobností převzalo z rukou primátora města Plzně Romana Zarzyckého u příležitosti státního svátku a oslav vzniku republiky městská ocenění. Mezi osobnostmi byl i Václav Ježek, ikona nejen v rozhlasovém světě.
Václav Ježek převzal Pečeť města Plzně v pondělí 28. října v obřadní síni plzeňské radnice. Ve světě rozhlasu, rádií a vysílání není třeba Václava Ježka představovat. Václav Ježek stojí za rozvojem soukromého, a hlavně svobodného, rozhlasového vysílání v Čechách. Člověk, který i dnes neváhá bojovat s větrnými mlýny, aby propagoval digitální vysílání.
Osud zavál Václava Ježka do filmového a rozhlasového světa. I když miluje auta a toužil být automechanikem, nastoupil na kultovní Střední průmyslovou školu filmovou v jihočeských Čimelicích a jeho kariéra se následně rozjela právě v této oblasti. Začínal jako mistr zvuku ve Filmovém studiu Barrandov. Poté působil dlouho v Československém rozhlasu Plzeň, kde byl s kolegou Čestmírem Kadlecem u zrodu Experimentálního studia. Jako mistr zvuku natočil stovky hudebních snímků, točil i činohry, spolupracoval se slavnými režiséry. Na sto dvacet původních elektroakustických skladeb, které ve studiu vznikly, jsou dnes perlami archivu plzeňského rozhlasu.
Kdyby v roce 1969 nebyly uzavřeny hranice, Václav Ježek by dnes byl zřejmě v Německu. Vyhrál tam totiž konkurz na pozici zvukového mistra v Bavorském rozhlasu v Norimberku. Pracovní smlouvu ještě stihl podepsal, ale do Bavorského rozhlasu už nastoupit nemohl.
Svobodné rádio si nakonec založil vlastní. Psal se rok 1991, kdy se mu splnil jeho sen. Založil rádio FM Plus, které se velmi brzy stalo fenoménem. Rádio, na které Plzeňané čekali, vysílalo zahraniční hudbu, mluvilo svobodně, pomáhalo lidem, bavilo a které se stalo fenoménem.
„Na začátku všeho byl husarský kousek Václava Ježka, kdy se rozhodl jít na ministerstvo přímo za ministrem a požádat o povolení k mimořádnému vysílání během květnových oslav osvobození americkou armádou. Třídenní dočasnou licenci od tehdejšího ministra Milana Uhdeho jsme skutečně získali a vysílali jsme při oslavách v květnu 1991 tři dny z plzeňského výstaviště. Tehdy to byla taková první euforie ze svobodného rozhlasového vysílání v Plzni,“ vzpomíná Zbyněk Suchý, který byl s Václavem Ježkem u tohoto rádiového zrodu, byl dlouholetým ředitelem FM Plus a dnes je majitelem internetových novin QAP.cz a reklamní agentury QAP Production.
Po této květnové euforii Václav Ježek dokázal mezi prvními v Čechách získat licenci k provozování lokálního rozhlasového vysílání v Plzni. A tak 29. listopadu 1991 úderem šesté hodiny ranní mohla zaznít v éteru z úst jeho kamaráda Jindry Synáče věta: „Vážení posluchači, konečně jste se dočkali, od dnešního dne nás uslyšíte každý den. Začíná vysílat rádio FM Plus.“
A co řekl později Václav Ježek k těmto začátkům? „Dělali jsme úplně jiné rádio. Vysílali z cédéček, které v rozhlase, kde se vysílalo z pásků, nikdo ani neznal. Nakoupili jsme nové technologie z Ameriky. Vysílal jen moderátor. Takzvaní experti říkali, že ve studiu musí být přece zvukový mistr, aby hýbal klikami, a redaktor, který mluví. Bylo to pro ně zděšení. Najednou jen DJ, speaker, moderátor - vyjel kliku, pustil sám písničku a mluvil. Z toho si soudruzi v rozhlase dali mokrý hadr na čelo.“
Jenže už tehdy viděl Václav Ježek dál než všichni soudruzi v Československém rozhlase. Přesně tady se projevila jeho mimořádná vlastnost. „On je vizionář. Vidí dál než všichni ostatní. Už tehdy, když nikdo nevěřil soukromému vysílání, věděl, že je to úspěšná cesta. Stejně tak jako dnes věří, že budoucnost je v digitalizaci,“ říká Zbyněk Suchý.
Ježek později založil dnes již neexistující rádia Karolína a Šumava. V roce 1998 založil firmu RTI cz a začal stavět rozhlasové a televizní vysílače.
Dnes tak s příchodem nových technologií stojí Václav Ježek opět v první řadě propagátorů rozhlasového digitálního vysílání. Investuje vlastní prostředky do rozvoje, v dnešní době provozuje už 82 rozhlasových vysílačů v pásmu FM a DAB+ po celé České republice. A obrovský úspěch zaznamenala jeho společnost letos v lednu. V aukci vypsané Českým telekomunikačním úřadem získala licenci na jednu ze dvou celoplošných sítí DAB+.
„Václava Ježka zdobí pracovitost, preciznost a hlavně skromnost. On sám po všem, co dokázal, říká, že je jen takový Venda ze Křiš… A dnes, když už by mohl odpočívat a užívat si důchod, jde stále dál. On je opravdu vizionář a ví, že to, co dělá, dělá pro budoucnost. Tak jako kdysi založil FM Plus s vizí nejúspěšnějšího rádia, dnes staví vysílače a ví, že budoucnost rozhlasu je v digitálním vysílání,“ říká Zbyněk Suchý.
Dále byli 28. října na radnici oceněni čtyři významné osobnosti. Cenu města Plzně dostala mladá vědkyně Anna Krebsová, Pečeť města Plzně pak získali výtvarník Stanislav Bukovský, in memoriam lékař a ochránce přírody Ondřej Hes, spisovatel, hudební skladatel i filantrop Karel Pexidr.
Foto: Milan Janoch