14.07.2025 17:37
14.07.2025 13:08
Barevné kroje, tanec i tradice. Klatovy žily folklorem – FOTKY
14.07.2025 8:46
Plzeň zaplavily Corvetty. Podívejte se na FOTKY z mezinárodního srazu
Co dělat v případě autonehody
Myslíte si, že je zbytečné si o něčem takovém číst? Že vám se přece žádná nehoda stát nemůže? Věřte, že zbytečné to není. Každý se může připlést do dopravní nehody, i když třeba nevinně.
I když jste si jisti, že vy umíte řídit velmi dobře a jezdíte opravdu bezpečně, i vám se nějaká nehoda může stát. Takových řidičů, jako jste vy, není mnoho, najdou se i tací, kteří jezdí jak blázni a ohrožují životy nejen své, ale hlavně i druhých. Proto byste měli znát zásady toho, jak se chovat v připadě dopravní nehody.
1) Pokud nejste po nehodě nějak vážně zraněn, měli byste se pokusit zachovat klid a zjistit, jak vážná je situace na místě nehody.
2) Hned na začátku se musíte pokusit zabránit tak zvané řetězové havárii, to znamená, aby nedošlo k dalším střetům. Zabezpečte místo nehody nejlépe výstražným trojúhelníkem, blikajícím světlem nebo postačí i mávání kusem látky.
3) Zjistěte, jestli jsou nějací zranění. Pokud ano, neváhejte zavolat zdravotnickou pomoc a policii. V dnešní době stačí vytočit 112. Podle svých možností se případně pokuste zraněným pomoci. A to okamžitě.
4) V případě, že hlásíte nehodu policii, zkuste se dohodnout s druhým účastníkem na tom, kdo dopravní nehodu zavinil.
5) Chovejte se tak, aby bylo možné řádné vyšetření nehody, především vůbec nepřemisťujte vozidla. Pokud je nutné je přesunout, musí se vyznačit situace a stopy.
6) Vždy si zapište jména a adresy ostatních řidičů z havarovaných aut, a také svědků této dopravní nehody.
7) Policejní protokol o nehodě si důkladně pročtěte a podepište ho jen v případě, že s ním naprosto souhlasíte.
Dopravní nehodu máte povinnost hlásit policii v těchto případech:
a) pokud při ní dojde ke zranění osob,
b) dojde ke hmotné škodě převyšující na některém ze zúčastněných aut včetně přepravovaných věcí částku 100 tisíc Kč,
c) jestliže je způsobena hmotná škoda na majetku třetí osoby, hlavně při poškození součásti vozovky, například svodidel, semaforů, různé znečištění vozovky atd.,
d) pokud účastníci nehody nemůžou sami zabezpečit obnovení plynulosti provozu na silnici.