Starší žena důvěřivě ´nalétla´ podvodnici

24.02.2010 9:58

Policisté na Tachovsku varují před podvodníky, kteří okrádají starší lidi. Minulý týden přišla 75letá žena ve Ctiboři o 11 tisíc korun.

penize

Případů, kdy senioři důvěřují cizím lidem a přijdou tak o našetřené peníze, stále přibývá. Tachovští policisté nyní šetří případ krádeže, který se stal ve čtvrtek 18. února ve Ctiboři.

"Kolem 11. hodiny dopoledne otevřela dosud neznámá žena odemčené vstupní dveře jednoho domu ve Ctiboři, vešla do chodby a následně i do kuchyně. V kuchyni oslovila 75letou majitelku domu s tím, že musí přeměřit prostory domu kvůli placení daně z nemovitosti. Důvěřivá starší žena podvodnici uvěřila, ale v zápětí přišla o finanční hotovost ve výši 11 000 korun, které jí podvodnice v nestřežené chvíli odcizila z dřevěné komody v kuchyni i s koženkovou peněženku," uvedla mluvčí policie Dagmar Jersáková s tím, že svým jednáním zlodějka způsobila škodu ve výši 11 050 korun. "Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou přečinů – porušování domovní svobody a krádeže. Po neznámé ženě, která byla snědé pleti a hovořila špatně česky, intenzivně pátrají," dodala Jersáková.

Policisté chtějí varovat především starší občany, aby byli nanejvýš opatrní. Upozorněte tedy i vy své rodiče a prarodiče a proberte s nimi možné situace, do kterých je mohou vynalézaví podvodníci dostat. Starší člověk obvykle reaguje pomaleji a nedokáže nebezpečnou situaci nebo neupřímné jednání rychle vyhodnotit, zloději jsou naopak velmi výřeční a pohotoví, ví, na jakou ´strunu uhodit´.

"Podvodníci, jejichž trestná činnost byla na Tachovsku zaznamenána, při svých návštěvách nabízejí netradiční služby, podhodnocené zboží, ale mohou nabízet i návody na snadné zbohatnutí v podobě různých výher v loterii. Často se vydávají za zaměstnance plynáren, elektráren, finančních úřadů, apod. Podvodníci se staršími lidmi rafinovaně navodí hovor a díky svému věrohodnému a slušnému chování si v krátkém čase získají jejich důvěru. Během hovoru si monitorují místa, kde by ´hostitelé´ mohli mít cennosti či finanční hotovost ukryté, a v nestřeženém okamžiku místa prohledají a věci odcizí," popsala nekalé triky Jersáková.

Policisté doporučují, jak se vyhnout tomuto nebezpečí:

* mějte na paměti, že většina institucí, které v souvislosti s poskytováním služeb, vysílají své zaměstnance do domácností, však své klienty o takovém kroku informují písemně a s předstihem. I tak si raději nechte vždy předložit služební průkaz dotyčného pracovníka. Spolehlivým, i když o něco složitějším řešením je na konkrétní instituci přímo zavolat a informovat se, zda její pracovníci skutečně provádí ve vaší obci danou činnost – např. odečty plynu, kontrolu elektroměrů, apod.,
* cenné věci a finanční hotovost neuschovávejte na místech, jako jsou kuchyňské linky, kredence a skříně, protože to jsou první místa, na která se podvodníci soustředí,
* svá obydlí si uzamykejte a nepouštějte do nich nikoho cizího,
* nebuďte důvěřiví k cizím lidem,
* všímejte si pohybu neznámých lidí ve vašem okolí
* nejjednodušším způsobem, který může udělat každý z nás a vyhne se tak nepříjemnému překvapení, je nabízenou službu odmítnout.

Pokud se domníváte, že jste byli poškozeni podvodným jednáním, nebo jste byli jeho svědkem, či jste zpozorovali pohyb osob, které nabízely netradiční služby či zboží, obraťte se na nejbližší policejní služebnu, informace můžete podat také na lince tísňového volání 158.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT