Do Tanečního sálu zámku v Nebílovech se vrací nástropní výmalba

11.07.2012 12:19

Na stropy Tanečního sálu na zámku v Nebílovech na jižním Plzeňsku se po 44 letech vrací unikátní nástěnné malby Antonína Tuvory! Sál se tak pro veřejnost uzavírá!

P7095158
Nebílovy (2)Nebílovy freskaP7095158P7095163P7095165

Po 44 letech se nástropní výmalba Tanečního sálu zámku v Nebílovech vrací zpět na své místo!

ých maleb od Antonína Tuvory v Tanečním sále zámku Nebílovy začalo s počátek července 2012. Restaurátoři nyní zahájí proces zpětného transferu jednotlivých dílů historické nástropní malby zpět na klenbu tanečního sálu.

 Na kompletní restaurování nástěnných a nástropních maleb v tanečním sále z let 1790-92, jejichž autorem byl malíř Antonín Tuvora, poskytlo správě zámku Nebílovy finanční prostředy Ministerstvo kultury ČR. Cena této akce se pohybuje kolem pěti miliónů korun.

První části malby se na klenbu začaly vracet v úterý 10. července v odpoledních hodinách. "Plocha transferovaných maleb tvoří přibližně 180 metrů čtverečních z celkových asi 850 metrů čtverečních Tuvorovy výmalby v nebílovském tanečním sále," prozradil David Růžička z Národního památkového ústavu v Plzni a pokračoval: "Jedná se o největší Tuvorovo dílo vůbec, často přirovnávané k výtečným malbám ve vídeňském Schönbrunu a Hofburgu, na nichž se Tuvora rovněž podílel, v regionu vyzdobil například také interiéry zámku Kozel. Nástropní výmalba Tanečního sálu v Nebílovech byla odborně sňata v roce 1968. Posléze byla opatřena podkladem, zafixována a sejmuta ze zdí i s vrstvou podkladové omítky a rozřezána na jednotlivé segmenty opatřené čísly."

Ukončení akce se předpokládá do konce roku 2013. Do té doby bude taneční sál pro veřejnost uzavřen. "V uplynulých dnech zajišťovali restaurátoři nesoudržné vrstvy omítek na hraně klenby sálu, odstraňovali neodborné zásahy z minulosti včetně dotažených omítek klenby až k malbě na stěnách a připravovali podkladní vrstvu pro zpětný transfer maleb, čekajících 44 let na svůj návrat," sdělil Růžička a dodal: "Tuvorovova výmalba je naprosto unikátní a ojedinělá. Spojuje v sobě formy klasicismu s hravými rokokovými prvky. Malba představuje fantaskní subtropickou krajinu se zvířaty, rostlinami a antikizujícími architekturami. Její paralelu bychom našli pouze ve císařských apartmánech vídeňského Schönbrunu, nebo v zahradním pavilonu kláštera v Melku, kde Tuvora v 70. letech 18. století rovněž působil."

Nebílovský zámek je příkladem čisté, vídeňsky orientované barokní zámecké architektury. Původně renesanční zámeček byl v roce 1706 přestavěný na dvojdílný barokní zámek. Dvě proti sobě situované budovy bývaly dříve po stranách spojeny arkádovými chodbami s terasami. V 60. letech minulého století byl zámek určen k demolici. Zcela zchátral. V 90. letech jej začal památkový ústav, který se stavby ujal, postupně opravovat. Od roku 1998 je veřejnosti přístupná přední část zámku, dlouhodobou obnovou prochází větší část tzv. zadního zámku.

Foto: Správce objektu Milan Fiala
SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT