Cestovatelský festival Letem světem přinese dobrodružství a exotiku

06.02.2016 14:38

Tradiční cestovatelský festival Letem světem se letos již po páté uskuteční v Plzni. "Zaletět" si můžete například do Číny, Ugandy, Peru, Indonésie nebo Jižní Afriky.

FOTO Festival Letem světem

Tradiční cestovatelský festival Letem světem se letos uskuteční v sobotu 13. února od 11 hodin v areálu SOU elektrotechnického ve Vejprnické ul. na Skvrňanech. Návštěvníci se mohou těšit na cestopisné fotoprojekce, hudební i taneční vystoupení, výstavy, exotické pokrmy, artefakty z cest, prodejní stánky a samozřejmě také setkání s přáteli a osobnostmi z řad cestovatelů.

"Na letošním festivalu společně zaletíme například do Číny, Ugandy, Peru, Indonésie, Brazílie, Nepálu, Japonska, Indie, Izraele, Kyrgyzstánu, Súdánu a Jižní Afriky," láká organizátor festivalu Štěpán Pastula. "Pozvali jsme také zahraniční hosty a připraveny jsou workshopy pro celou rodinu," dodává Pastula, který je sám zkušeným cestovatelem.

Loni zažil v Himálaji nedobrovolnou koupel při teplotě -20°C, když se probořil na zamrzlé řece a následně musel přelézat nad jejími břehy po skalách bez jištění. "Led náhle natolik popraskal, že bylo nebezpečné po něm jít. Poklidný trek se stal bojem o život. Tváří v tvář nelítostným horám, nestabilnímu počasí ve vysoké nadmořské výšce, nízkým teplotám, samotě a nedostatku jídla," popisuje Štěpán Pastula. Podrobněji se o jeho dobrodružství dozvíte na festivalové přednášce Chadar trek, návrat do nitra Himálaje.

Dalším významným plzeňským dobrodruhem, který se představí na festivalu, je cyklocestovatel Jaroslav Šnek Král. Tento na pohled skromný muž, o němž veřejnost zatím příliš neví, dojel na kole z Plzně až do Austrálie. "Cesta mi trvala 1,5 roku a ujel jsem téměř 17 tisíc kilometrů," líčí cestovatel, který na své sólo výpravě bez doprovodného vozidla projel 13 států.

Zdravotní sestra Vlasta Hynková seznámí návštěvníky festivalu se situací v Jižním Súdánu, kde působila prostřednictvím humanitární organizace Lékaři bez hranic.

S divokou přírodou se mnohokrát setkal také další z cestovatelů, Martin Pávek, který od roku 2012 několikrát zavítal do peruánské džungle za indiány kmene Agvaruna v severní Amazonii. "Naučili mě například jíst živé červy, což je pro ně tradiční delikatesa během lovu. Chutnají jako neslazená krupičková kaše," popisuje cestovatel, který na festivalu bude vyprávět také o koupání v laguně společně s divokými krokodýli a piraňami.

O dramatické zážitky nemá nouzi ani cestovatel Vladimír Váchal, který byl zadržen poté, co pro svou přednášku fotografoval stavební techniku v Perském zálivu. "Absolvoval jsem asi dvouhodinový výslech s prohlídkou, pak mě naštěstí pustili," popisuje tento odborník na Blízký Východ. Írán ho zaujal natolik, že několik měsíců studoval perštinu v Teheránu a působí i jako průvodce.

Že Brazílie není jen zemí samby, karnevalu a nadcházející olympiády, bude vyprávět fotografka Milena Sojková.

"Program jsme koncipovali tak, aby v něm každý našel mnoho inspirace a tipů na své další cesty," zve organizátorský tým festivalu. Podle tibetského kalendáře navíc právě na den festivalu připadá tibetský Nový rok neboli Losar. "Proto ho na festivalu také řádně oslavíme," slibují organizátoři.    
 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT