13.12.2024 13:24
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
12.12.2024 21:30
Viktorka doma prohrála s Manchesterem United 1:2
Policisté a strážníci budou Slovany hlídat společně
Na Slovanech vyráží strážníci a policisté už několik týdnů na společné noční hlídky. Šetří tak peníze a navíc se jim daří pokrýt větší oblast současně.
Nadstandardní vztahy mezi služebnou Městské policie a oddělením Policie ČR v Plzni na Slovanech vyústily v ojedinělou spolupráci. Slovanští strážníci a policisté vyráží v noci společně na hlídky do odlehlých a též problematických částí obvodu. Jejich práci to zefektivňuje. S nižšími náklady dokážou zkontrolovat více lokalit i problematických osob, než tomu bylo v minulosti.
"Jedná se o to, že dvoučlenná hlídka strážníků a naše vyjíždí společně v jednom voze do odlehlých částí obvodu, například do Božkova, Koterova nebo i do Černic. Na místě se rozdělí a každá z hlídek projde konkrétní ulice. Pokud nezjistí žádný problém, přesunou se jinam," popsal noční kontroly v obvodu velitel slovanských policistů Martin Černý s tím, že společným přejížděním se stihne zkontrolovat více lokalit a přitom dojde k úspoře pohonných hmot, než kdyby každá z hlídek měla svoji trasu.
To pomáhá v práci právě policistům, kteří kvůli úsporám v celém resortu mají méně prostředků na pohonné hmoty a pěšky by během služby do některých lokalit vůbec nestačili dojít. Strážníkům zase společné hlídky umožňují rychlejší řešení případů. "Nemáme takové pravomoci jako policisté a nemáme k dispozici tak obsáhlé databáze osob či řidičů. Pokud tedy zadržíme někoho podezřelého, jsme často nuceni volat policisty. Ne vždy však mohou přijet okamžitě. Takhle víme, že jsou kousek od nás, zavoláme je vysílačkou a do dvou tří minut jsou na místě. Případ si převezmou k šetření. Buď jim pak asistujeme, nebo můžeme na další obchůzky a stihneme toho víc," vysvětlil velitel obvodní služebny městské policie Václav Kozel.
Dokládá to na konkrétním případu, kdy strážníci zastavili vozidlo kvůli podezření, že řidič požíval před jízdou alkohol. "Policisté pak na místě zjistili, že alkohol je jen jedním z prohřešků. Druhým byla skutečnost, že muži byl průkaz kvůli předchozím přestupkům odebrán a že se dopouští maření výkonu úředního rozhodnutí. Ihned tedy začali případ řešit jako trestný čin. To strážníci ve své kompetenci nemají. Policisty by museli volat přes operátora a čekat na ně. Výsledek by byl nejspíše stejný. Jen by to trvalo třeba o hodinu déle. O celou hodinu, kdy mohou obě hlídky kontrolovat další ulice," uvedl Černý.
Společné hlídky zatím chodí v druhém obvodu jen v noci. Důvodem je charakter přestupkové či trestné činnosti. V noci totiž dochází hlavně k rušení nočního klidu, potyčkám či výtržnictví, u čehož bývá více osob. Je proto výhodnější, když se na místo dostaví najednou strážníci i policisté než pouze jediná dvojice. Toto se děje hlavně v problematičtějších lokalitách, jako je Petrohrad, kde jsou hlídky aktivnější po půlnoci.
Na společných hlídkách se útvary domluvily se souhlasem nadřízených orgánů od února letošního roku. Systém testovaly do března. "Ukázalo se, že funguje dobře, proto byl model spolupráce prodloužen," řekla místostarostka Slovan, městská radní a členka Komise pro bezpečnost Rady města Plzně Irena Rottová s tím, že je ráda, že právě oba velitelé služeben na Slovanech byli za dané situace schopni vymyslet a uvést do praxe tuto novinku. "Je zřejmé, že jim na zajištění bezpečnosti v obvodu záleží. Komise bezpečnosti se bude tímto modelem zabývat na svém příštím jednání. Nevylučuji, že po domluvě zainteresovaných stran by se mohla spolupráce rozšířit i do dalších částí města," dodala Rottová.