11.12.2024 15:28
11.12.2024 14:24
Šumavský Špičák zahájí o víkendu lyžařskou sezonu! Využijte slevy na skipasy
11.12.2024 13:01
Policie pátrá v souvislosti s krádeží v centru Plzně po muži na fotografii. Poznáte ho?
Na Knížecích Pláních správa NP Šumava obnovuje bezlesí
Na Knížecích Pláních probíhá úprava biotopu, hlavním cílem je zachování prostoru a posílení populace vzácného tetřívka obecného.
Na Knížecích Pláních správa NP Šumava obnovuje bezlesí, hlavním cílem je posílit populaci tetřívka.
Knížecí Pláně na Borovoladsku jsou lokalitou s historickým i aktuálním výskytem tetřívka obecného, která byla zvolena jako modelová lokalita pro úpravu biotopu jako podpůrného opatření pro tento vzácný druh. Úprava biotopu v této lokalitě znamená vyřezání části náletových dřevin, které v průběhu desetiletí výrazně zmenšili životní prostor právě pro tetřívka obecného.
"Populace tetřívka obecného byla dříve početná jak v celé České republice, tak i na území Šumavy. Od poloviny 20. století se na území Česka populace snižovala a na Šumavě bohužel trvá tento negativní trend dodnes. Podle posledních výsledků monitoringu je na celém pohoří Šumavy a v oblasti Boletic zhruba 140 až 150 jedinců, tedy kohoutků i slepiček dohromady," vysvětluje ornitolog správy NP Šumava Tomáš Lorenc.
"Jedním z negativních vlivů působících na populaci tetřívka je i ztráta vhodného biotopu, tedy mozaiky bezlesí, luk, remízů a rašelinišť, které postupně zarůstají náletovými dřevinami během sukcese. Podobně je tomu i v oblasti Knížecích Plání, kde se tetřívek dosud vyskytuje, ale kvalita biotopu se mu stále snižuje," doplňuje Lorenc.
Vyřezávání náletů je jedním z managementových opatření, které má za cíl zlepšit stav biotopu tetřívka obecného a pozitivně působit na stávající populaci, resp. podpořit její růst.
"Vyřezávání náletů bude probíhat v následujících týdnech v území, kde je možné zasahovat, ale i v blízkosti turistických tras v okolí Knížecích Plání. Vyřezané dřeviny budou po té odvezeny a větve seštěpkovány. Budeme se snažit, abychom návštěvníky touto činností obtěžovali co nejméně, ale k určitému rušení klidu okolí, jak pohybem těžařů, tak i techniky dojde. Za to se předem omlouváme," říká náměstek ředitele Správy NP Šumava pro oblast ochrany přírody Martin Starý. Úprava biotopu potrvá do poloviny listopadu tohoto roku.