15.12.2024 10:32
15.12.2024 8:29
V Plzni vznikl nový prostor, kde najdou útočistě děti a mladí lidé v náročné životní situaci - FOTKY
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
Na Šumavě u Soumarského Mostu vzniká nová naučná stezka, ukáže obnovu rašeliniště
V těchto dnech vzniká v Národním parku Šumava nová naučná stezka, která by měla být otevřena na jaře. Jde o stezku u Soumarského Mostu, která ukáže návštěvníkům unikátní obnovu rašeliniště.
Nová naučná stezka vzniká v současné době v Národním parku Šumava. Jde o stezku v lokalitě u Soumarského Mostu na vytěženém a později revitalizovaném rašeliništi. Na stezce budou moci sledovat návštěvníci unikátní obnovu rašeliniště. Otevřena by měla být na jaře.
Správa NP Šumava se poukoušela sehnat peníze na stezku již v minulosti. „Pokoušeli jsme se vícekrát získat pro tento projekt dotaci z fondů Evropské unie. Až letos jsme byli úspěšní a byla nám přiznána podpora z Programu Cíl 3, Přeshraniční spolupráce Česká Republika - Svobodný stát Bavorsko, a to ve výši zhruba 85 tisíc euro, což je 85 % z celkových nákladů projektu," sdělil Josef Štemberk, vedoucí oddělení Vztahů s veřejností a IS.
„Asi v polovině 19. století započala těžba rašeliniště tzv. borkováním, která byla nahrazena od 60. let minulého století průmyslovou těžbou. Tu provázelo systematické odvodnění plochy a v roce 2000 byla těžba ukončena," doplnila Eva Zelenková, metodička pro vody a mokřady z oddělení Ochrany přírody a výzkumu. Později proběhla tzv. revitalizace území, konkrétně srovnání plochy a vysázení dřevin, byly vyhloubeny mělké bazény k zachycení srážkové vody a přehrazeny odtokové strouhy. „Revitalizační práce trvaly dva roky, tedy v letech 2002 až 2004," řekla Eva Zelenková. Vrácením vody do bývalého rašeliniště se zde až překvapivě rychle opět vyskytují rostlinné druhy, které tam dříve rostly.
Stezka začala budováním 1,5 km dlouhého chodníku, zhruba třetina je z dřevěných fošen. Povede až do vodáckého kempu, k dvoupatrové vyhlídkové věži, která je vysoká téměř 10 metrů.
Podél stezky budou samozřejmě instalovány informativní tabule, kde budou podrobné informace o lokalitě. „Soumarský Most sám o sobě je místem s vysokou návštěvností a dá se očekávat, že se nová naučná stezka stane hojně navštěvovaným místem, podobně jako tomu je u zpřístupněných slatí v centrální části národního parku. Lokalita je blízko Stožce a není daleko ani od vlakové zastávky Soumarský Most. Bavorští návštěvníci pak mohou nasednout na vlak v Novém Údolí," dodal Josef Štemberk.
FOTO: NP Šumava
Soumarský most:
Soumarský Most leží na břehu Vltavy. Vznikl na místě původního brodu Zlaté stezky, kde se karavany se soumary brodily přes řeku. Soumarský Most je známé vodácké tábořiště a kemp u Vltavy. V blízkosti je rašelinná louka zvaná Malá niva. Jde o chráněné území, kam je vstup zakázán. Dále je zde rašelinné ložisko, kde se od 60. let těží rašelina.