Šok pro turisty! Na Modrý sloup nesmíte, rozhodl soud

09.07.2013 14:20

Šok pro turisty i vedení NP Šumava! Soud rozhodl, že na Modrý sloup turisté nesmí! "Aktivistům nejde o přírodu ani tetřeva, chtějí vyhnat turisty ze Šumavy," říkají zasvěcení...

Šumava446

Sen turistů se rozplývá. I když cestu skrze Luzenské údolí na Modrý sloup povolilo Ministerstvo životního prostředí ČR, na základě žaloby Dagmar Kjučukové z Okrašlovacího spolku Zdíkovska a České společnosti ornitologické ji v pondělí 8. července zamítl Krajský soud v Českých Budějovicích.

Průchod skrze Luzenské údolí na Modrý sloup, tradiční přechod pro pěší s Bavorskem, se toto léto určitě neotevře. Národní park Šumava se ale nechce vzdát. „Jednou z možností jak celou záležitost zvrátit je podání kasační stížnosti ze strany účastníků řízení, mezi které nepatří Správa NP a CHKO Šumava," uvádí mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek.

Cesta na Modrý sloup skrze Luzenské údolí je stezka, po které se chodilo již od středověku. Vedla tudy Zlatá stezka, obchodovalo se tu i pašovalo zboží několik stovek let. Po roce 1948 tu stála železná opona a od roku 1991 průchod neumožňovala existence první zóny Národního parku Šumava. Turisté nesměli do těchto místech také kvůli tetřevům.

Tetřev tu nežije, přesto se sem nesmí..!

V loňském roce ale bylo otevření průchodu Luzenským údolím doporučeno jak Správou Národního parku Šumava, tak i Správou Národního parku Bavorský les. "Dlouhodobě jsme sledovali populaci tetřeva hlušce. Exaktním výzkumem se zjistilo, že na sledovaném území obou částí Šumavy žije až 600 kusů vzácného ptáka. Výzkumy posledních let jasně ukázaly to, co věděl každý lesník a každý Modravák. Na cestě Luzenským údolím tetřev nežije, protože žije v lese. Tetřev se v hojném počtu nachází i kolem turistických stezek, po kterých poslední dvě desítky let chodí turisté," argumentuje Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

V oblasti Modrého sloupu a centrální části Luzenského údolí se ale tetřev téměř nevyskytuje. Nemá zde vhodné úkryty ani mraveniště jako zdroj potravy pro mláďata. Paradoxem je, že výzkum prokázal, že tyto vhodné biotopy se naopak nacházejí na úbočí Špičníku - což je současná stezka na Modrý sloup, kudy turisty v roce 2009 pustilo tzv. ekologické vedení Správy Národního parku Šumava za podpory ekologických aktivistů.

V současné době tedy turisté chodí tam, kde tetřev žije. Tam, kde prokazatelně nežije, ale turisté nemohou.
„Ekoaktivistická hnutí svou blokádou průchodu na Modrý sloup skrze Luzenské údolí jasně ukázala, že jim nejde o ochranu tetřeva ani přírody, ale jen o vyštvání lidí a turistů ze Šumavy a to i z míst, kde pro to z hlediska ochrany přírody nejsou žádné důvody," uvádí Antonín Schubert, předseda Svazu obcí Národního parku Šumava.

„Ekoaktivisté pošlapali snahu obou národních parků - vrcholných orgánů ochrany přírody na daných územích, ale také společnou snahu českých i bavorských obcí," uvádí ředitel Mánek.

„Okamžik, na který čekám celý život, se zdál být téměř na dosah, ale nakonec zvítězil nerozum a sobeckost. Jsem zklamaný. Téměř tak silně, jako když mi komunisti v sedmdesátých letech zakázali vykonávat učitelské povolání," uvádí Emil Kintzl, legendární milovník Šumavy, který již cestu na Modrý sloup proznačil turistickými značkami.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT