01.05.2025 10:00
Filipojakubská noc byla v Plzeňském kraji klidná
Hasiči neměli žádný výjezd související s pálením čarodějnic
01.05.2025 10:00
Hasiči neměli žádný výjezd související s pálením čarodějnic
30.04.2025 17:51 30.04.2025 20:13
30.04.2025 9:32
V tomto tipu na výlet se vydáme na Podhorní vrch, tedy Podhoru, jak této lokalitě říkají nejen místní. Ta se nachází kousek za hranicí Plzeňského kraje několik kilometrů za Chodovou Planou. Tato zalesněná hora je nejvyšším vrcholem Tepelské vrchoviny a má dva vrcholy v nadmořské výšce kolem 850 metrů.
Nahoře je krásný výhled v každém ročním období. A když přijdou mrazy, nabízí se další úchvatná podívaná. Jaká? To už vypráví průvodce Českým a Slavkovským lesem Antonín Hříbal. "Ze skály teče voda, a ta v nízkých teplotách pod nulou zamrzá. Začnou se tvořit takzvané ledopády, které postupně pokrývají celou skalní stěnu. Čím více dní mrzne, tím se stává ledopád mohutnějším. A místo pak získá úplně jiný ráz," uvedl Antonín Hříbal, který na místo už zavedl několik výprav.
Velký zájem nemají jen turisté, ale hlavně také fotografové, ledopád je totiž fotogenický i v noci. "Často se stává, že sem přijdou lovci fotografií za tmy, rozestaví si zde světla různé intenzity a třeba i barev. Ledopád nasvítí a fotí. Takový fotografický úlovek je pak opravdu jedinečný a originální, sám jsem jich tu několik nafotil," dodal průvodce.
Podívanou uvidíte dobře v lomu, tedy z boční strany hory. "Je několik cest k lomu, my jsme se jeli od Chodové Plané až za obce Zádub a Závišín. Pak kousek po cyklostezce. Zbytek se opravdu musí dojít pěšky, ale není to daleko a ta podívaná za to stojí. Ovšem doporučuji pevnou obuv a raději běžte ve skupince. Na některých místech to hodně klouže, jsou tam různé křoviny a popadané stromy, je potřeba být opatrný," upozorňuje Antonín Hříbal.
Varování průvodce na závěr: Snažte se ledopád nepoškodit, ani netrhat rampouchy! Jste ve chráněném území a navíc můžete na sebe strhnout celou ledovou stěnu!
Foto Martina Sihelská