29.05.2026 9:30
27.05.2026 13:46
Úleva pro Skvrňany! Na konečnou se brzy vrátí tramvaje
26.05.2026 19:11
Zásah složek IZS v centru Plzně
TIP na výlet: Objevte kouzelnou Mariinu skálu uprostřed lesů!
Hledáte nápad na rychlou procházku lesem, která má cíl, ale nezabere vám celý den? Vyrazte na jižní Plzeňsko. Schovává se tam v lese Mariina skála s nádherným dřevěným vyhlídkovým altánkem. Je to ideální místo, kde si vyčistíte hlavu od městského shonu, a navíc sem z parkoviště dojdete doslova za pár minut.
Celý výlet je naprosto nenáročný a zvládne ho opravdu každý. Jako výchozí bod jsme zvolili parkoviště u Kornatického rybníka.
Odtud vás čeká zhruba 900 metrů dlouhá, velmi příjemná cesta lesem. Je to skvěle dostupný kousek čisté přírody, kde vás obklopí klid, i když jste jen kousek od Plzně nebo Rokycan. Cestou k vyhlídce navíc minete odpočinkové místo nazvané Mariino zátiší, kde si můžete na chvíli sednout a zaposlouchat se do zvuků lesa.

Cílem procházky je samotná Mariina skála, na jejímž vrcholku se tyčí malebný dřevěný vyhlídkový altán. Ten je věrnou replikou stavby z 19. století, kterou nechal postavit tehdejší majitel zdejšího panství. V padesátých letech minulého století sice původní altánek smetla silná vichřice, ale podle dochovaných fotografií byl před časem kompletně obnoven.
Samotný altán je perfektním místem pro odpočinek a kochání se okolní přírodou. Je odtud pěkný výhled do přírodního parku Kornatický potok. Uvnitř na vás čeká návštěvní kniha, do které se můžete po úspěšném zdolání trasy zapsat nebo v ní nechat vzkaz pro další výletníky.

Pokud by se vám procházka zdála příliš krátká, zdejší lesy jsou doslova protkané turistickými trasami. Od altánku můžete pokračovat dál například ke zřícenině hradu Lopata nebo k nedalekému zámku Kozel. Pro rodinné odpoledne je to zkrátka ideální cíl!
Foto QAP






















