V prášilském Archeoparku budou slavit keltský nový rok

16.10.2012 22:36

Samhain neboli keltský nový rok budou slavit v sobotu 20. října v prášilském Archeoparku. Připraveny budou ukázky dobových řemesel i povídání z historie a života keltů.

Průvodkyně Amálka

Archeopark Prášily představuje veřejnosti věrnou repliku opevněné keltské osady u silnice na Hartmanice.

V sobotu 20. října se zde uskuteční tradiční keltská slavnost. Slavit se bude Samhain neboli keltský nový rok. Program začíná v 10.00 hodin a končí v 17.00 hodin. Již tradičně se bude slavit tancem, zpěvem, medovinou a dobrým jídlem.

Samhain a jeho oslava je jakési symbolické rozloučení s obdobím sklizně, po němž nastává na čas doba tmy.

Po celý den se můžete těšit v prostorách Archeoparku na dobová řemesla, průvodci vám pochopitelně rádi podají odborný výklad nejen k historii a životu Keltů a jejich zvykům, ale také k historii samotného Archeoparku.

Na programu budou komentované ukázky tavby bronzu, tkalcovství, mincovnictví a dalších řemesel.

Keltové věřili, že v tento den se náš svět prolíná se světem našich zemřelých předků, kteří se přicházejí ohřát k našim ohňům. Keltové chápali Samhain jako počátek nového roku, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých, přičemž se věřilo, že duše zesnulých se mohou vrátit na zemský povrch a živí mohou navštívit záhrobí. Až poté, co byla keltská území dobyta Římany a řada keltských zvyků se smísila právě s těmi římskými, se začal Samhain slavit také jako konec sklizně a k symbolům svátku přibylo obilí a ovoce.

Později se snažila církev veškerých pohanských zvyků zbavit, proto papež Bonifác IV. vytvořil svátek Všech Svatých, který měl starý Samhain nahradit. V Anglii se například tento svátek jmenuje All Hallows´ Day, nám známý jako Halloween. Lidé však slavili svátky oba, k jejich vzájemnému prolnutí došlo až v 16. století.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT