14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
Velká synagoga v Plzni je druhou největší v Evropě a třetí na světě
Velká synagoga v Plzni je druhou největší v Evropě a třetí největší na světě. Přežila okupaci, chátrání za komunismu a prošla nákladnou rekonstrukcí. Teď si ji můžete prohlédnout jako klasický návštěvník nebo navštívit při příležitosti různých kulturních akcí.
Bydlíte v Plzni a přitom ani netušíte, že tu máme druhou největší evropskou synagogu a zároveň třetí největší na světě? Správně, jde o Velkou synagogu na Klatovské třídě. Tu můžete navštívit nejen při klasické prohlídce, ale i v rámci řady kulturních akcí.
Velká židovská synagoga v Plzni- historie
Židovská synagoga v Plzni byla původně navržena architektem z Vídně Fleischerem. Základní kámen byl položen 2. prosince 1888, stavba byla dokončena ale až o 15 let později, v roce 1893. Od původního projektu vídeňského architekta bylo totiž z větší části upuštěno na základě připomínek tehdejších radních. Radním vadily zejména výšky věží, které by převyšovaly katedrálu Svatého Bartoloměje na náměstí a nesouhlasili ani s architekturou, která se podoboala hodně křesťanskému kostelu. Vše tedy vyřešil nový projekt Emanuela Klotze z roku 1890, ve kterém se výrazně změnila nejen výška, ale i architektonický styl stavby. Synagoga byla tedy podle tohoto projektu vystavena v románském stylu s prvky monumentalistické renesance. Objevily se i orientální ornamenty. Projekt byl radou schválen až v roce 1892 s rozpočtem 162 138 zlatých. Výstavbu hradili zejména dobrovolné příspěvky členů židovské obce.
Synagoga přežila okupaci, za komunismu chátrala
Velká synagopga přežila okupaci a po 2. světové válce byla navrácena židovské obci. V roce 1973 tu byla vykonána poslední bohoslužba, potom byla synagoga za komunismu zavřena úplně a léta chátrala. Po revoluci na rekonstrukci nebyla peníze. Nakonec se mohlo začít s opravami díky příspěvku Ministerstva kultury České republiky, což činilo zhruba 5. milionů korun. Nákladná rekonstrukce za 58 milionů korun proběhla v letech 1995 - 1997. Hradil ji převážně stát. V současné době synagoga slouží kromě klasických prohlídek i k různých koncertům a kulturním akcím.