10.12.2024 13:41
10.12.2024 10:53
Vyprodáno! Prodej stromků u Košináře skončil za pouhých 5 dní
09.12.2024 10:45
U Starého Plzence skončilo vozidlo na střeše, řidičku museli hasiči vyprostit - FOTKY
Výlet do přírody za historií? Vydejte se na Gutštejn
Hrad Gutštejn – v dávných dobách mohutná skalní pevnost nad údolím potoka Hadovka, později vyhlášené a obávané vězení pro loupeživé rytíře. Dnes legendární hradní zřícenina oblíbená široko daleko u trampů, romantiků a snílků, ale i filmařů a cykloturistů, zkrátka všech výletníků.
Majestátný gotický Gutštejn byl založen na přelomu 13. a 14. století a patřil pánům z Gutštejna. V roce 1421 jej obléhali Husité, ale díky důmyslnému obrannému systému neúspěšně. Kolem roku 1550 byl hrad prodán Hansi Elbogenerovi z Bezdružic, od té doby přestal být obýván a označoval se jako „pustý zámek“. I přesto zde můžeme nyní vidět 20 metrů vysokou hradní věž, ta je v současné době nejzachovalejší částí komplexu. Dále pak zbytky obou paláců v podobě rozpadajících se kamenných zdí, pozůstatky obvodových hradeb, sklepení, únikovou podzemní chodbu, náznaky hradního příkopu a jiné viditelné historické vymoženosti. Ti vnímavější z vás zde mohou i zahlédnout či zaslechnout některé z hradních strašidel.
Hrad byl pojmenován prý po Gutě Hroznatové, která se zde zjevuje jako přízrak bílé paní. Podle jedné verze ji zabil manžel, když odhalil její nevěru. Na hradě také straší dávný mnich, který zde kdysi sloužil jako zpovědník. Ten se však jednou v opilosti sápal po hradní paní tak, že jej musel pán hradu probodnout. Jeho duše teď bloudí hradem a nemůže najít klidu. Více o historii hradu najdete zde.
Po opatrné prohlídce tajuplných zákoutí zříceniny můžeme sestoupat po prudké pěšině dolů k potoku. Zde se nám nabízí nejhezčí pohled na siluetu hradu na skále. Kdejaký tramp by mohl vyprávět své zážitky z tohoto místa; po několik generací se do zdejšího tábořiště v lese na břehu potoka sjíždí tito potulní milovníci přírody. Gutštejn a zdejší krajina vás okouzlí pestrým nádechem historie, krásnou přírodou a nekončícími tipy na výlety do okolí.
Rekonstrukce
V současné době probíhají záchranné práce hradních pozůstatků – zejména pak palácové zdi jsou ve špatném stavu a každý déšť a sníh velmi narušuje jejich statiku. Podle dostupných informací se jedná o nadšence a dobrovolníky, kteří bojují o záchranu tak krásné památky tím, že alespoň vymazávají maltou zvětralé spáry. Proslýchá se také, že v blíže neurčeném místě zříceniny sídlí orel skalní a tudíž se ochránci přírody zlobí na aktivity snažící se zachránit hrad a do budoucna hrozí úplná zkáza.
V letech cca 1998-2002 zde také probíhaly akutní záchranné práce, celé prostranství hradu bylo po většinu let ohraničeno výrazným dřeveným plotem se špicemi. I tehdy se vymazávaly spáry, probíhala usilovná sanace zdiva.
Dostupnost a poloha Gutštejnu
Hrad Gutštejn stojí jihovýchodně od Bezdružic v okrese Tachov. Celoročně zpřístupněn. Při prohlídkách dávejte velký pozor na sebe i děti. Za špatného počasí se vstup nedoporučuje. Nebezpečí pádu, uklouznutí, nebezpečí padajících kamenů. V okolních lesích množství zvěře. Pod hradem tolerované tábořiště.
Autem směrem od Stříbra nebo od Bezdružic(Plzně) do osady-statku Daňkov, odtud pěšky.
Vlakem / pěšky / na kole od Plzně nebo Chebu, výstup v Pňovanech a přestup na Bezdružickou lokálku, cílová stanice Strahov nebo Konstantinovy Lázně.
Autem / pěšky
Například ze Šipína – údolí Úterského potoka, zde možnost zaparkovat auto. Hrad leží na okružné naučné stezce Šipín (východiště Šipín), 7 km.