Výpravy s průvodci do Brd pokračují! Tentokrát míří za "sněžnými blechami"

13.02.2019 13:31

Komentované výpravy do Brd s průvodci mají před sebou další pokračování. Tentokrát vyrazí turisté za "sněžnými blechami". Registrace už běží.

FOTO_Pavel Němeček (10)

V Brdech stále leží sníh, což spolu se slunečným počasím, které meteorologové předpovídají na tento víkend, vytváří ideální podmínky k poznání zimní krásy našich nejvyšších vnitrozemských hor.

Právě touto dobou se při vhodných teplotách v Brdech objevují kolonie "sněžných blech“. Za nimi, brdskými stromovými lišejníky i stopami lesní zvěře ve sněhu a zaniklými obcemi se mohou vydat zájemci s průvodcem do Brd již tuto sobotu z Bukové u Věšína. Jde o poslední ze série zimních výletů s průvodcem, který pro širokou veřejnost připravila Destinační agentura Brdy spolu s regionálním cykloportálem plzenskonakole.cz pro letošní zimu.

V zimní krajině nemusíte potkat jen vysokou, ptáky nebo zajíce. Ač se to zdá neuvěřitelné, právě zima a teploty kolem nuly jsou to správné prostředí, ve kterém můžete na sněhu objevit kolonie "sněžných blech“. Půdní chvostoskoci, jak se správně nazývají, jsou totiž aktivní právě v zimě. Jejich hlavní životní cyklus se odehrává v ročním období, kdy většina ostatního hmyzu čeká na optimální teplotu, aby se mohla probudit k životu. Chvostoskoci díky speciálním protimrazovým látkám v těle nezmrznou ani při teplotách pod –8 °C a až  do –7 °C jsou schopni pohybu.

"Když jsem poprvé objevila kolonii skákajícího hmyzu na sněhu v Brdech, byl to silný zážitek. Napřed jsem si myslela, že ten černý ´poprašek´ na sněhu je něco, co spadlo ze stromu, ale při pohledu zblízka se ukázalo, že jde o malinká skákající zvířátka,“ říká cykloprůvodkyně Radka Žáková, která chodí v zimě do Brd na pěší procházky. Destinační agentura Brdy představuje tyto hory turistům v sérii výletů s průvodcem, a to na kole i pěšky. "Pěší výlet za sněžnou blechou, který se setkal s velkým ohlasem veřejnosti, jsme se letos rozhodli zopakovat, ale po jiné trase a tentokrát z Bukové u Věšína,“ říká projektový manažer Destinační agentury Brdy Luboš Gardoň.

Na výletníky čeká asi pětihodinový pěší výlet v délce 14 kilometrů s několika zastávkami s výkladem průvodce. Povede většinou po zpevněných cestách, zčásti i lesními pěšinami, pokud budou schůdné. Účastníci se dozví nejen o tom, kde stávaly některé dnes již zaniklé obce, ale dostanou se také ke známým vyhlídkám u jednoho z nejznámějších vrcholů Brd – na Praze.

Uvidí Ganglofův kanál, kterým se "kradla“ voda z jedné strany Brd na druhou či stromové lišejníky, ze kterých se dělaly vousy brdským panáčkům ze šišek. Výletníci by měli mít vhodné oblečení a boty do sněhu. Do batůžku by měli kromě svačiny a dostatku tekutin také přibalit lupu, případně fotoaparát (ideálně s makro režimem) či chytrý telefon – samozřejmě nabitý. V případě jasného počasí je vhodné vzít si s sebou dalekohled. Výlet skončí v místě startu, tedy v Bukové kolem 15 hodiny, aby ti, kteří se budou chtít do Plzně vrátit autobusem, stihli před odjezdem autobusu ještě malé občerstvení.

Zájemcům se doporučuje registrovat se předem na telefonním čísle 725 443 243, a to v době od 9 do 17 hodin. Sraz je v sobotu 16. února v 9:30 v obci Buková u turistického rozcestníku před bukovskou hospůdkou

FOTO: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT