Krve je nyní dost, ale chybí pravidelní dárci, říká Transfúzní oddělení v Plzni

25.01.2011 8:05

Velmi často se Transfúzní oddělení Fakultní nemocnci Plzeň potýká s nedostatkem krve. Jaká je situace nyní a jaké jsou vlastně podmínky odběru se vydal zjistit QAP.

Transfúzní oddělení FN Plzeň (1)
Transfúzní oddělení FN Plzeň (2)Transfúzní oddělení FN PlzeňTransfúzní oddělení FN Plzeň (1)

Potřeba krve se neustále mění. Ještě v listopadu 2010 mělo Transfúzní oddělení Fakultní nemocnice Plzeň nedostatek této životadárné tekutiny. Jaká je situace nyní a jaké jsou vlastně podmínky či omezení dárcovství se vydal zjistit QAP.

K našemu překvapení bylo v čekárně Transfúzního oddělení docela živo. Většinou tady byli dost mladí lidé. Někteří teprve čekali na kontrolní odběr, jiní už posedávali u stolečku bufetu, kde po odběru dostávají zdrama takovou malou svačinku, rohlíky se šunkou a čaj například.
Jaká je nyní situace s krví?
"Potřeba krve neustále kolísá. Nyní jsme na tom tak, že máme krve dost, dokonce, vlastně naštěstí, víc než je optimální stav. Nejméně máme jedné krevní skupiny, vzácné. Tou je A negativní. Ono se snadno stane, že se sejdou za jeden den pacienti na transfúzi, kteří potřebují jednu skupinu, a zásoba se rychle ztenčí," vysvětlovala QAPu lékařka MUDr. Mája Švojgrová s tím, že ale i A negativní je už skoro na optimální hranici.
Jak se řeší akutní situace s nedostatkem krve?
Je-li to opravdu nutné a běžný způsob zvaní nestačí, sestřičky na Transfúzním oddělení podle evidence vyhledávají dárce s potřebnou krevní skupinou. "Obvolávají dárce a oni obvykle ochotně přijedou, někteří dokonce ještě ten týž den," řekla Švojgrová.
Kterých dárců je nejvíce?
"Podle statistik je nejvíce dárců s A+," uvádí lékařka. Věkově jsou dárci bráni od 18 do 65 let. "Nejlepší jsou samozřejmě mladší, ale pokud máme dárce, kteří k nám už delší dobu docházejí a odběry snášejí dobře, mohou darovat i po 60 letech," upřesňuje Švojgrová.

QA zastihl jednoho dárce na lehátku. "Mám za sebou už sedm odběrů," uvedl Jan Klíma s tím, že mu dárcovství přijde samozřejmostí, jako dobrá věc. "Ještě mi chybí 22 odběrů a budu mít MHD zadarmo," směje 29letý mladík.
Kritéria dárce
"Dárce nesmí mít prodělané jakékoli zhoubné onemocnění, žloutenku typu B, C, být nosičem viru HIV apod. Třeba žloutenka typu A, taková ta běžná, infekčí, už dárcovství krve po určité době nevylučuje," vysvětluje doktorka Švojgrová. Nicméně překážek a výjimek je samozřejmě mnoho. Neměli byste mít žádné vážnější onemocnění jako například srdce, plic, nervového systému atd. "Alergie vylučuje dárcovství tehdy, když je celoroční a člověk se neobejde bez léků. Běžné dočasné alergie jako je například senná rýma, ty přijímáme, ale pouze v době, kdy je alergie zrovna bez projevů, v klidu," doplňuje.
Prvodárce projde pečlivými testy. Na prvním odběru přijde zhruba o 400ml krve. "Standardně se bere 450 ml krve, to je takové množství, které by na sobě člověk ani neměl poznat," vysvětluje lékařka.
Krev se zpracovává bezezbytku. To znamená, že se zpracují krvinky, plazma, která se může nejen dát jinému pacientovi, ale používá se i k výrobě léků. Pak se ještě berou krevní destičky, pokud jich má dárce hodně. Takže z krve od dárce nepřijde nazbyt ani kapička.
Krevní konzerva vydrží zhruba 5 týdnů.
Před a po odběru
"Před odběrem i po něm je velmi důležité pít, dostatek tekutin," zdůrazňuje Švojgrová. Dárci tady dostanou v bufetu vedle čekárny malou svačinku a hlavně pití. "Dárci, kteří chodí pravidelně, nemají žádné potíže. Dokonce mnozí říkají, že se po odběru cítí lépe než před," doplňuje. Zajímavé je také to, že mají dárci ze zákona nárok na den volna z práce.

V současné chvíli je tedy krve dostatek, situace se ale týden po týdnu může měnit. Do ideální situace, umožňující snadné zvýšení poptávky po kterékoliv krevní skupině, chybí v Plzni až několik tisíc dárců. TO FN Plzeň proto vítá každičkého, kdo se jen může zapojit. Aktuální informace pro dárce najde každý na stránkách fakultní nemocnice www.fnplzen.cz. Pokud bude třeba, budeme vás i situaci informovat znovu i my.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT