12.12.2024 13:38
12.12.2024 12:11
V objektu v ulici Pod Všemi svatými v Plzni na Roudné vznikne evakuační středisko
12.12.2024 11:12
Čtrnáctiletí chlapci utekli při vycházce. Pátrá po nich policie
Viktoriáni se přidali k dárcům kostní dřeně
Do Českého národního registru dárců kostní dřeně se v pátek 7. října přidala plzeňská Viktorka. Do ´akce´ šli jak fotbalisté, tak funkcionáři a trenéři.
Většina hráčů plzeňské Viktorky se v pátek 7. října přidala do Českého národního registru dárců kostní dřeně. Sestry a lékař z Hematologicko-onkologického oddělení FN v Plzni za nimi přijeli i s celou výbavou přímo do prostor klubu ve Štruncových sadech.
"Je to to nejmenší, co můžeme udělat," prohlásil trenér Viktorky Pavel Vrba poté, co se sám zapsal do registru dárců kostní dřeně a nechal si odebrat vzorek krve. "Pokud budem moci někomu pomoct, tak určitě pomůžeme."
Vrba prozradil, že někteří hráči měli trochu strach. "Možná spíše z toho, co by následovalo, než odběru krve. Někteří tomu ´utekli´. Já se cítím úplně normálně.
Se svým pověstným humorem se předvedl i kapitán týmu Pavel Horváth, který fotografům během odběru předvedl témě mdloby, dožadoval se vody a vyděšeně sledoval jehlu v rukou sestry. Pak už ale zvážněl a řekl, že o procesu odběru kostní dřeně si získal informace z brožurky. "Předpokládám, že ten odběr nebude složitější, než píšou. Pokud to té věci pomůže, tak to každý z nás rád udělá," řekl Horváth a na otázku, jestli má s onemocněním kostní dřeně zkušenost ve svém blízkém okolí, odpověděl: "Zatím zaplaťpánbůh nemám a doufám, že to celý život, tak vydrží. Ale je spousta lidí na světě, kteří tu zkušenost mají."
Podle MUDr. Tomáš Svobody z Hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň je šance, že se registrovaný člověk skutečně stane dárcem, jedna ku stu. Nebojí se trenér Vrba, že by musel některého hráče delší dobu v kádru postrádat? "Podle informací, které mám, ten zákrok není takový, že by hráči najednou byli týden ´mimo´, možná by to byl jeden den volna. Ten zákrok dnes není zas tak náročný, aby to nemohli zvládnout," dodal Vrba.
Český národní registr dárců dřeně je obecně prospěšnou společností, založenou Nadací pro transplantace kostní dřeně v roce 1992. Je součástí celosvětové sítě dobrovolných dárců krvetvorných buněk a akreditován Světovou asociací dárců dřeně. V Českém národním registru dárců dřeně je v České republice nyní zapsáno 36 245 dobrovolníků ochotných kdykoliv darovat krvetvorné buňky pacientovi nemocnému leukémií. Po celém světě je v podobných registrech zapsáno celkem 18 382 404 lidí. Do registru můžete vstoupit na všech velkých transfuzních odděleních i v mnoha menších městech.